Jak smakuje czekolada na Evereście?, Leisa Stewart-Sharpe

Autor: Leisa Stewart-Sharpe
Tytuł: Jak smakuje czekolada na Evereście?
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 64

Jakie jest najgłębsze miejsce na świecie? Gdzie jest najcieplej, a gdzie najzimniej? Czy wiesz, jak nazywa się wyspa, którą zamieszkują same pingwiny? Sprawdźmy Jak smakuje czekolada na Evereście?. Pozycja Leisy Stewart-Sharpe wyszła w serii Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć.

W książce znajdziemy dwanaście miejsc, które są w jakiś sposób nietypowe. Możemy przeczytać o Antarktydzie, gdzie panuje zimno, jest też kilka słów o lasach Amazonii, które owiane są tajemnicą. Pojawiają się też rozdziały o Rowie Mariańskim i najgłębszej jaskini zbadanej przez człowieka. Każde z opisanych tu miejsc jest niezwykłe i znane np. jako najgłębsze, najcieplejsze czy najzimniejsze.

Pierwsze rozdziały pozycji pokazują, jak przygotować się do wyprawy. Możemy dowiedzieć się, co należy ze sobą zabrać. Potem kolejno omawiane są miejsca – każdemu poświęcono cztery strony. Na koniec podsumowano wycieczki i pokazano dane na temat odbytej podróży.

Tekst napisany jest w ciekawy sposób. Narrator zwraca się do czytelnika, który jest podróżnikiem. Opisuje kolejne kroki jego wycieczki. Pojawiają się tu bezpośrednie zwroty, które skracają dystans i sprawiają, że można się poczuć bohaterem pozycji. Na dodatek każde z miejsc ma opis złożony z krótkich informacji na swój temat, a potem pojawiają się krótkie zagadnienia dotyczące tego, co można tam poczuć – zapachem, smakiem – usłyszeć lub zobaczyć. Każdy taki akapit oznaczony jest ikonką, skłania też do zastanowienia się i wyobrażenia danego miejsca.

Ilustracje autorstwa Aarona Cushleya to doskonałe uzupełnienie treści. Są kolorowe, mają miękkie kontury, nie są ostro zarysowane. Przypominają bajkowe ilustracje do jakiejś baśni, ale proporcje postaci i szczegóły scen sprawiają wrażenie bardzo dopracowanych. Podobają mi się te kadry.

Jak smakuje czekolada na Evereście to pięknie wydana i ciekawa pozycja dla młodszych odbiorców. Na pewno spodoba się tym, którzy marzą o podróżowaniu i odkrywaniu zakątków świata. Do tego jest zachwycająco ilustrowana. 

a książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki wydawnictwa Harper Kids. Mój synek też je bardzo lubi i przyjemnie spędzamy czas wspólnie je czytając.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z olbrzymim zainteresowaniem poznawałam kolejne informacje, to naprawdę zajmujące wydanie również dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 3. książka wydaje się bardzo ciekawa i na pewno znajdzie sporo małych odbiorców

  OdpowiedzUsuń
 4. To wydawnictwo ma bardzo dużo ciekawych książek dla dzieciaków. Zamawiam czasami od nich i zawsze jestem zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy pomysł, kreatywna książka!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale świetna książka! Kiedyś jak ja byłam dzieckiem nie było takich ciekawych propozycji, ale za to teraz mamy wiele kreatywnych dzieł i to jest super!

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie ciekawostki dla dzieci to super sprawa. Napewno i dorosłego zaciekawią

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama z przyjemnością postanowiłam skusić się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!