Wzorowe Jajo, Jory John

 Autor: Jory John
Tytuł
: Wzorowe Jajo
Pełny tytuł
: Wzorowe Jajo. Smaczna Banda i emocje
Wydawnictwo
: HarperKids
Liczba stron
: 32

Wzorowe Jajo ma jedenaścioro przyjaciół z tego samego kartonu. Jest pomoce, dobre i uczciwe, tuszuje nawet wybryki reszty jaj. Jednak presja, jaką odczuwa, jest za duża. Dlatego postanawia odejść i dać sobie czas na wyciszenie.

Wzorowe Jajo to książka z serii Smaczna Banda i emocje. Autorem tekstu jest Jory John, a za ilustracje odpowiada Pete Oswald. Książka skierowana jest do młodszych czytelników. Według wydawcy odbiorcami są przedszkolaki od trzech lat w górę.

Książka jest niedługa, ma mało tekstu. W zdecydowanej większości jest to narracja pierwszoosobowa, bardzo rzadko pojawiają się dialogi. Największą rolę w pozycji odgrywają ilustracje. Treść skupia się natomiast na tym, jak główny bohater narzuca sobie dobre zachowanie, pomoc innym, a przez to zaczyna odczuwać presję.

Książka podejmuje tematykę emocji. Nie są one nazwane wprost, ale bez problemu odnajdziemy tu m.in. chęć niesienia pomocy i wyczerpanie. Autorzy przedstawili scenki z życia bohatera, dając czytelnikom do samodzielnego zweryfikowania i nazwania emocji i uczuć nim targających. Plusem jest też zabawa słowem – na przykład jajko mówi, że ścina mu się mózg czy spękało. Zerknijcie też na książki, które czyta.

Ilustracje są bardzo ładne. Bohaterami są jajka o różnych zachowaniach. Mają stonowaną kolorystykę, ładne kształty, świetnie oddane mimiki. Na plus wychodzą też różnorodne kadry – na przykład zbliżenia na twarz Wzorowego Jaja czy miks scenek z jego udziałem.

Treść skłania do rozmowy z dziećmi na temat zachowania i emocji. Jest dobrym bodźcem do pogadania o tym, co mogło czuć jajko i jak można naprawić swoje zachowanie. Opowieść jest krótka i przyjemna, a potem może pomóc w zrozumieniu niektórych zachowań. Podoba mi się, że podkreślono czas dla siebie i to, że nie trzeba być idealnym.

Wzorowe Jajo jest świetną książką. Pięknie zilustrowana, napisana i wykonana. Zachwycająca pozycja dla młodszych czytelników. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

7 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie tą serią książeczek. Myślę, że moja córka będzie z niej bardzo zadowolona. Muszę zamówić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki mówiące o emocjach są mile widziane w naszym domu, pomagają dzieciom wiele zrozumieć

  OdpowiedzUsuń
 3. O, polecę koleżance, która ma małe córeczki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Martyna Kwiatkowska24 lutego 2023 23:00

  Na tak ciekawe wydanie zawsze jestem bardzo chętna i niebawem będę je czytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się wartościowa i ciekawa super propozycja dla najmłodszych
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Boskie są te książeczki. Mój synek je uwielbia i czytamy je prawie codziennie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowna jest ta seria książeczek, naprawdę! na pewno będę chciała zamówić podwójne egzemplarze, dla mojej siostrzenicy i bratanicy :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!