Sennik dla dzieci, Michał Rusienk

Autor: Michał Rusinek
Tytuł: Sennik dla dzieci
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 48

Śni wam się czasem coś dziwnego? Chcecie znać znaczenie marzeń sennych? Co one mogą oznaczać? Zajrzyjcie do Sennika dla dzieci autorstwa Michała Rusinka.

Autor przygotował krótkie wierszyki o tym, co może się nam śnić. Każdy z nich dotyczy rzeczy na inną literę np. na D pojawia się deszcz, a na K – koc. Powstało zatem kilkanaście miniutworów, które dotyczą snów o konkretnej rzeczy. Są zabawne, dowcipne i rymowane. Z dużą łatwością się je czyta i podziwia zabawę słowem.

Sama idea sennika jest ciekawa. Niekiedy dorośli szukają podpowiedzi na temat tego, co przyszło do nich w nocy. Tymczasem mamy tu pozycję dla dzieci, więc i wyjaśnienia, i forma tychże, dostosowane są do wieku odbiorcy. W wierszowanej formie ukryto proste wyjaśnienia dotyczące snów. Autor stwierdza na przykład, że koc we śnie oznaczać może, że nam zimno, a gołębie, że niedawno mieliśmy z nimi styczność. To proste i logiczne wyjaśnienia, które mi się podobały. Nie były udziwnione, nieprawdopodobne, a to duży plus.

Sennik dla dzieci zilustrowała Maria Brzozowska. Jej styl idealnie pasuje do tego tytułu. Obrazki są baśniowe, kolorowe, czasem nieco oniryczne. Znajdziemy tu zarówno scenki bardzo zbliżone do rzeczywistości, jak i nieprawdopodobne wytwory naszej wyobraźni. To kolorowa pozycja, która spójnie – pod względem treści, formy i ilustracji – przedstawia tematykę snu.

Dodajmy do tego jeszcze jedną rzecz, która rzuca się w oczy pod względem graficznym. Każdy nowy utwór ma ozdobny inicjał. To wielka litera, która będzie gwiazdą danego utworu. Oprócz tego słowo na tę literę jest pogrubione i w innym, pasującym do ilustracji kolorze. To ładne wyróżniki, które dają znać, że mamy do czynienia z nowym utworem.

Sennik dla dzieci to wierszowana pozycja o tym, co możemy spotkać w nocnych marzeniach. Pięknie wydana i ciekawa. Sprawdzi się jako codzienna lektura, lecz także jako prezent dla ciekawego świata dziecka.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

 

6 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że są na rynku wydawniczym senniki dla dzieci. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś sprawdzałam znaczenie swoich snów, teraz tego nie robię. Zapytam córkę czy chciała wiedzieć co znaczą jej sny i przeczytać o tym

  OdpowiedzUsuń
 3. Martyna Kwiatkowska24 lutego 2023 23:02

  Znaczenie snów jest bardzo ciekawym tematem i myślę, że warto się tym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje sny często są totalnie z kosmosu i zawsze strasznie je przeżywam
  Sama często korzystam z senników
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest coś dla mnie i mojego synka. Cały czas się zastanawiam jakie znaczenie mają jego sny. Niektóre są bardzo dziwne.

  OdpowiedzUsuń
 6. O kurczę! Nie wiedziałam, że istnieje sennik dla dzieci. Super sprawa, bo jak dziecku coś się śniło to szybko możesz sprawdzić w takim senniku, niż wymyślać na poczekaniu jakąś bajkę na temat snu :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!