Człowiek na czworakach, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Człowiek na czworakach
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 28. Człowiek na czworakach
Wydawnictwo: Tandem/Storybox.pl
Czas trwania: 53 min

Holmes prosi Watsona o spotkanie. Okazuje się, że ma nową sprawę i chce, by lekarz pomógł mu w jej rozwiązaniu. Do detektyw zgłasza się młodzieniec zaniepokojony zachowaniem przyszłego teścia. Otóż mężczyzna ten przyłapany został na chodzeniu na czworakach, ma napady złości, a jego pies warczy na niego. Co się stało z szanowanym profesorem?

Człowiek na czworakach to dwudziesty ósmy tom o przygodach Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conan Doyle’a. Podobnie jak w poprzednich przypadkach narratorem pierwszoosobowym jest Watson. W jego opowieści nie brakuje uczuć i emocji, opinii i sądów, które może wydać, bo to on jest tu narratorem.

W książce zaskoczyło mnie nie tylko rozwiązanie sprawy, lecz także zachowanie profesora, który nagle zupełnie stracił głowę. Jakby był zupełnie innym człowiekiem. Sherlock i Watson musieli użyć podstępu, by zbliżyć się do niego, a i tak sprawa była dla nich niebezpieczna.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem tej części ponownie jest Maciej Więckowski. Większość pozycji dotyczących Holmesa w Klasyce dla dzieci czyta właśnie ten lektor. To zapewnia pewną spójność, podoba mi się taki sposób prezentacji tego cyklu. Nie brakuje w jego pierwszoosobowej narracji emocji, co bardzo mi się podoba. Relacjonuje wypowiedzi innych i oddaje dobrze ich uczucia.

Ten tom ponownie miał element grozy, który charakteryzuje przygody detektywa. Aż szkoda, że zbliżamy się do finału serii, zostały jeszcze tylko dwa tytuły. Bardzo dobrze bawię się przy każdym audiobooku. Sprawy są zamknięte, nie wplata się w fabułę treści z prywatnych żyć Watsona i Holmesa, a jeśli jakiś element się pojawi, nie ma on znaczenia dla tekstu. Polecam, można słuchać osobno.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię zapoznawać się z tym cyklem i zawsze z niecierpliwością wyczekuję kolejnych części.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że Sherlock Holmes i jego przygody zawsze są na czasie i warto je znać w kazdym wieku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oo, dawno nie czytałam/słuchałam tego wydawnictwa, a Sherlocka Holmesa bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogę czytać, słuchać, wracać wielokrotnie, holmesowe przygody, chociaż świetnie znane, i tak mnie skuszą na ponowne poznanie, nawet w odsłonie dla młodszych odbiorców. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 5. przygody Sherlocka Holmesa mogłabym sobie wysluchać : ) mimo iż jest to propozycja dla najmłodszych
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię przygody Sherlocka! Muszę koniecznie sprawdzić tego audiobooka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam już tę serię i przyznam, że zastanawiam się nad jej zakupem dla mojej córki.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!