The Henna Wars, Adiba Jaigirdar

Autor: Adiba Jaigirdar
Tytuł: The Henna Wars
Pełny tytuł
: The Henna Wars. Miłość pisana henną
Tytuł oryginalny: The Henna Wars
Wydawnictwo: BeYa
Liczba stron: 399

Podczas ślubu kuzynki Niszat decyduje, że powie rodzicom, że jest lesbijką. Nie chce, by w myślach planowali już jej wesele, bo to się nigdy nie odbędzie. Dla rodziców ta sytuacja jest trudna – boją się reakcji bliskich i znajomych, którzy mogą się od nich odwrócić, gdy cała rodzina wróci do Bangladeszu. Gdy Niszat w szkole spotyka dziewczynę z wesela, która wpadła jej w oko, jest zachwycona. Nie wie jednak, że Flavia stanie się dla niej konkurencją w konkursie biznesowym, w którym obie wezmą udział.

The Henna Wars. Miłość pisana henną Adiby Jaigirdar to powieść, w której narratorką jest pierwszoplanowa bohaterka, Niszat. To nastolatka pochodząca z Bangladeszu, która ceni swoją kulturę, ale pragnie być sobą, dlatego mówi rodzicom, że woli dziewczyny. Jest bardzo związana ze swoją siostrą, Priti. Nie ma zbyt wielkiego grona przyjaciół, a zadurzenie we Flavii sprawia, że zapomina o całym świecie.

Fabuła skupia się na konkursie biznesowym, który zorganizowano dla dziewczyn z roku przejściowego. Mają one założyć własne firmy, przygotować biznesplany, zacząć zarabiać. Niszat i Flavia wpadają na ten sam pomysł – będą tworzyć tatuaże z henny. Dla Niszat jest coś ważnego, część jej kultury, wspomnienie Bangladeszu. Od jakiegoś czasu trenuje tatuaże, chce być tak dobra, jak jej babcia. Natomiast Flavia pierwszy raz styka się z nimi podczas wesela kuzynki Niszat i podobają jej się. Ma artystyczny talent, który postanawia wykorzystać. Dla Niszat to niemal jak obraza – uważa, że Flavia nie rozumie znaczenia henny, jej wzory są może i ładne, ale nie mają związku z bengalską kulturą, tradycją. Zrobi wszystko, by pokazać konkurentce, że jest od niej lepsza.

Równie ważnym wątkiem w fabule jest wątek relacji między postaciami. Niszat wpada w oko Flavia, ale ta ma kuzynkę, która od dawna źle traktuje główną bohaterkę. Dziewczyny nie do końca wiedza, jak się zachować – wzajemnie się przyciągają i odpychają. Mają sobie za złe konkurencję i nieczyste zagrania, a jednoczenie gdy są same, iskrzy między nimi. Ciekawy jest też wątek wielokulturowości szkoły, do której chodzą uczennice. Mimo że nie są jedynymi dziewczynami, które nie pochodzą z Irlandii, mają inne korzenie, to rówieśniczki nie są tolerancyjne i otwarte. Pojawiają się plotki, rasizm i homofobia. Jest też kwestia coming outu bez zgody zainteresowanej osoby. Wszystko sprawia, że atmosfera jest gęsta i napięta, a dziewczyny, zamiast przyjacielskich relacji, mają ze sobą na pieńku. Nieczyste zagrania nie dotyczą jedynie konkursu, lecz też całkiem codziennych spraw.

Na uwagę zasługuje relacja Niszat i jej siostry. Priti jest dla starszej siostry ogromnym wsparciem. Spędzają razem czas, to do siebie pierwszych piszą w sprawie ratunku. Jednak jest to relacja nieco jednostronna – Niszat tak pochłaniają jej prywatne kwestie, że nie zauważa, co u jej siostry. Mimo wszystko zazdrościłam im tej relacji – czasem nieco złośliwej, ale w przyjacielski sposób, a przede wszystkim ogromnie wspierającej.

Powieść przeznaczona jest dla nastolatków. Nie jest naiwna i banalna, porusza ważne kwestie tożsamości płciowej i kulturowej. Przyznam, że czytało mi się ją z dużym zainteresowaniem. Odkrywałam całkiem nowe tematy związane z pochodzeniem z Bangladeszu. Podoba mi się, że nie jest to kolejny romans z wątkiem LGBTQ+, ma jeszcze inne tematy.

The Henna Wars polecam fanom młodzieżówek. Mnie urzekła ta historia, pochłonęłam ją w mgnieniu oka.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa BeYa.

 

7 komentarzy:

 1. Właśnie czytałam o tej książce na Twoim Instagramie i mnie zaciekawiła. Myślę, że mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowicie cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej książek o związkach homoseksualnych. To bardzo ważna tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 3. super że taka wartosciowa ksiązka powstała dla nastolatków, oby takich więcej

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedną książkę o lesbijkach i chętnie przeczytał abym kolejną. Będę mieć ją na uwadze

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam jedną książkę o lesbijkach i chętnie przeczytał abym kolejną. Będę mieć ją na uwadze

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka ciekawa, lubię książki o homoseksualistach i uważam, że powinno być ich więcej i może ludzie byliby bardziej tolerancyjni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa tematyka, świetnie że coraz częściej są poruszane takie kwestie. Powinno to być normalne i ludzie powinni być bardziej tolerancyjni.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!