Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia, Jolanta Jaworska

Autor: Jolanta Jaworska
Tytuł
: Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia
Wydawnictwo
: Mamania

Lumikki (fiń. Śnieżka) to kot, który oprowadza nas po Skandynawii i Finlandii, zapoznaje z kulturą, obyczajami i językiem ludzi zamieszkujących te strony. Wędrujemy wraz z nim przez lasy, czujemy ducha wikingów, podążamy śladami trolli. Przede wszystkim jednak przyswajamy obce zwroty, dostajemy masę ciekawostek, zdobywamy informacje geograficzne, historyczne i podstawowe dane na temat każdego z krajów.

Kocie ścieżki Jolanty Jaworskiej to seria książek skierowana do młodych odbiorców. Jej bohaterami są koty, które oprowadzają czytelników po różnych miejscach na świecie. Pierwsza część jest poświęcona Japonii. Tym razem natomiast autorka zabiera nas w podróż po Skandynawii i Finlandii, która choć nie należy oficjalnie do regionu o tej nazwie, to kulturowo jest mu bliska.

Z książki możemy dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych informacji. Przede wszystkim każdy z krajów skandynawskich oraz Finlandia zostały krótko scharakteryzowane. Autorka serwuje również kilka zwrotów w językach skandynawskich. Jest też opowieść o tym, co najbardziej się nam kojarzy z tym regionem, czyli o wikingach i o śniegu. Dużo tu ciekawostek, szczegółów, a wszystko podane w przyjemnej formie graficznej.

Ilustracje odgrywają w książce znaczącą rolę. Należy pamiętać, że pozycja skierowana jest do młodego odbiorcy, dlatego rysunki mają znaczenie. Oprócz kadrów pokazujących krajobrazy mamy też sporo scen z kotem w roli głównej. W końcu to on jest naszym przewodnikiem. Wszystko ma miękkie, delikatne i nieco baśniowe linie. Nic nie jest jednak udziwnione postacie czy zwierzęta są przedstawione realistycznie, z zachowaniem naturalnych proporcji. Kolory są delikatne, nie ma tu ostrych barw.

Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia to pozycja interesująca. Nie jest do końca ani tytułem popularnonaukowym, ani opowiadaniem. To miks tych dwóch gatunków, co wypada bardzo dobrze, szczególnie gdy pamiętamy, że to książka dla dzieci. Kot w roli narratora i przewodnika to fenomenalny pomysł – nadaje lekturze pewną lekkość. Styl autorki jest przyjemny, swobodny, ale nie infantylny. Jaworska przekazuje informacje w formie opowieści, które lepiej zapadają w pamięć niż suche fakty. To duża zaleta, szczególnie w przypadku tego typu pozycji.

Książka jest ciekawa i bardzo ładnie wydana. Przyznam, że było to moje pierwsze spotkanie z tą serią i bawiłam się dobrze. Wiem, że czytelnicy zachwycają się pierwszym tomem o Japonii – każdy, kto czytał tę pozycję, polecał mi ją. Na pewno poszukam tej książki i zabiorę się za czytanie oraz oglądanie jej pięknego wnętrza, bo czuję, że dostarczy mi ona nie tylko ogromu ciekawostek, lecz także frajdy z podziwiania kadrów w japońskiej stylistyce.

Dla kogo jest ta książka? Dla miłośników kotów, fanów Skandynawii i amatorów ciekawostek. To książka dla małych odkrywców, czytelników ciekawych świata i osób, które lubią podróżować – nawet palcem po mapie. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Książka skierowana jest do dzieci, ale i dorośli będą zachwyceni lekturą.

Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu Mamania.


 

5 komentarzy:

 1. jej ale urocza jest ta książeczka aż chciałabym ją mieć u siebie :)
  jestem ciekawa zawartości
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Na wydanie z kotami w roli głównej zawsze skuszę się z prawdziwą przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, jaka ciekawa propozycja czytelnicza, wiele elementów z niej mnie przyciąga, tytuł musi znaleźć się w naszej domowej biblioteczce. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje dzieci uwielbiają koty, także książka idealna dla nich. Muszę im kupić

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!