W stronę morza, Cale Atkinson

Autor: Cale Atkinson
Tytuł: W stronę morza
Tytuł oryginalny:
To the Sea
Wydawnictwo: CzytaLisek
Liczba stron: 40

Tim jest samotny, nikt go nie zauważa w szkole, więc chłopiec nie ma przyjaciół. Gdy pewnego dnia wraca do domu, zauważa Sama. Sam jest wielorybem, który utknął daleko od swojego domu. Tim postanawia, że pomoże mu w tej sytuacji. Tak zostają przyjaciółmi.

W stronę morza Cale’a Atkinsona to pozycja dla młodszych czytelników. Opowieść pokazuje przyjaźń między Timem i Samem. Tim jest samotnym i zagubionym chłopcem. Nikt go nie zauważa w szkole, czuje się niewidzialny. Chciałby mieć przyjaciela, by wypełnić pustkę w swoim życiu.

Książka ma niewiele treści, ale maksimum znaczenia. Po pierwsze pokazano, jak ważne dla dzieci jest mieć przyjaciela, kogoś bliskiego. Tim marzy, by się z kimś bliżej poznać, a gdy widzi taką możliwość, postanawia zaryzykować. Trudno jest żyć samotnie, o czym chłopiec doskonale wie. Opis przyjaźni jest niezwykły – Tim nie ocenia Sama, ale pragnie mu pomóc, obmyśla plan ratowania kolegi. Po drugie pokazano poświęcenie – dla ratowania Sama Tim gotowy był zaryzykować.

Opowieść jest nieco magiczna. Sam jest wielorybem, który utknął między budynkami. Tim nie boi się go, nie przeszkadza mu inność przyjaciela. Jest dla niego miły i serdeczny. Ostatni kadr książki sugeruje jednak, że cała opowieść była jedynie pewnego rodzaju metaforą. To urocze i zachwycające.

Książka ma piękne rysunki – niewiele tu kolorów, soczystych barw, raczej jest to oszczędna paleta. Dużo błękitów i zieleni, a inne barwy są raczej zastosowane dla kontrastu i zwrócenia naszej uwagi. Dodajmy do tego atmosferę, którą tworzą kadry pokazujące deszczowe dni – bardzo klimatyczne, aż czuć zapach tego deszczu.

W stronę morza niezwykle mi się podobało. To urocza książka o przyjaźni, z prostym dla dzieci przesłaniem. Pięknie narysowana i zachwycająca graficznie. Tekstu nie jest dużo, większą część kartki zajmują ilustracje. To świetna pozycja dla dzieci, które uczą się czytać – nie będą zniechęcone przez to, że samego tekstu nie jest tu zbyt dużo. Książka sprawdzi się też jako prezent. Polecam z całego serca.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa CzytaLisek.


 

11 komentarzy:

 1. Juz z samego opisu czuje,że to będzie piekna ksiazka :) agaman

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem niewiele treści ma większy przekaz niż gtube tomiszcza. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeurocza książeczka z mądrą zawartością - czego chcieć więcej?

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie książki, które niosą ze sobą przesłanie. Zarówno te dla dzieci i młodzieży, jak i te dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 5. piękna jest ta ksiązeczka, cudowne wydanie a do tego świetna tematyka, idealna dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 6. Wartościowe książki dla dzieci to najlepsze co może być. Musimy rozejrzeć się za tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już okładka zdradza, że będziemy mieli do czynienia naprawdę ze świetnymi rysunkami w środku. Kupiłabym!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem przekonana, że to bardzo ciekawa lektura, na którą z przyjemnością się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna okładka inksoazka z przesłaniem dla dzieci. Mi to pasuje

  OdpowiedzUsuń
 10. Młodzi czytelnicy chętnie wchodzą w książki o przyjaźni, zwłaszcza z udziałem zwierzątka, tytuł z pewnością przypadnie im do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!