The Atlas Six. Wiedza zabija, Olivie Blake

Autor: Olivie Blake
Tytuł: The Atlas Six. Wiedza zabija
Tytuł oryginalny:
The Atlas Six
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 480

 

Sześcioro kandydatów z magicznymi umiejętnościami zostaje zaproszonych do Towarzystwa Aleksandryjskiego, gdzie czeka ich szereg testów i nauki. Po roku tylko pięcioro z nich zostanie wybranych, by poznać tajemnice magicznej biblioteki. Reina, Libby, Nico, Callum, Tristan i Parisa mają potężne moce, jednak nie do końca wiedzą, co czeka ich w czasie przygotowywań. Stawka jest ogromna i kusząca, ale ryzyko takie samo.

The Atlas Six Olivie Blake to pierwszy tom serii fantasy, w której trzecioosobowy narrator przedstawia kolejno wydarzenia, w których bohaterami są kandydaci do Towarzystwa. Każdy z nich ma swój rozdział, poznajemy ich perspektywę i lepiej rozumiemy ich zachowanie. Narrator świetnie przybliża motywy, myśli i przeszłość postaci, zdradzając nam więcej na temat każdej z postaci.

Każdy z bohaterów ma inną moc. Każda z nich jest cenna z perspektywy Towarzystwa. Libby i Nico władają mocą fizyczną, Reina potrafi kontrolować roślinność, Tristan prześwietla na wylot każdą iluzję, Callum i Parisa natomiast odczytują myśli i emocje innych i korzystają z nich. Bohaterowie nie mają jednak za zadanie ze sobą rywalizować, co też byłoby dość trudne z uwagi na różnorodność ich magicznych umiejętności. Muszą nauczyć się współpracy, a przy okazji poznać się lepiej, by zobaczyć, jakie mają mocne i słabe strony. Ich rolą jest ochrona miejsca, w którym przebywają, a także nauka i poszerzanie swoich umiejętności.

Fabuła jest niespieszna. Jej główną osią jest wzajemne obserwowanie innych kandydatów, ocenianie ich. Bohaterowie są wobec siebie nieufni, a ich moce i zdolności powodują, że nie czują się bezpiecznie w towarzystwie pozostałych. Gdy okazuje się, że jedno z nich będzie musiało opuścić Towarzystwo, wszyscy zaczynają baczniej się sobie przyglądać i oceniać szanse innych. Nie brakuje prób zawiązania sojuszy i przekabacenia kogoś na swoją stronę. Przy okazji cały czas prowadzą własne badania w bibliotece, chcą rozwiązać swoje sprawy i dowiedzieć się więcej o organizacji, która ich werbuje.

Podoba mi się, że w książce poznajemy bliżej każdego z bohaterów. Dowiadujemy się o nich więcej i możemy ocenić, komu kibicować, a kogo nie lubić. Na plus wychodzi różnorodność postaci – każdy jest inny, ma inną moc, charakter i motywacje. Nie jest to masa niewyróżniających się postaci, wręcz przeciwnie. Nie skupiamy się tylko na ich magicznej stronie, ale też dostajemy bardziej „prywatne” oblicze postaci. Widzimy niechęć i zauroczenie, sprzeczki, uprzedzenia i ostrożność względem innych. Miłym dodatkiem są rysunki bohaterów, które znajdziemy między kolejnymi częściami powieści.

Dobrze zostało też zarysowane tło wydarzeń. Nie jest ono wyjaśnione czytelnikowi od razu na początku fabuły. Z czasem odkrywamy nowe informacje, budujemy świat od podstaw. Lubię, gdy w ten sposób postępują autorzy, bo nie czuję się przytłoczona zbyt wieloma wiadomościami na raz. Autorka przedstawia nam różne moce kandydatów, ale wspomina też o innych magicznych zdolnościach. Pokazuje, że magia bywa niebezpieczna i wykorzystywana w różnych celach. Buduje jednocześnie obraz Towarzystwa i jego działań, ale pozostawia tu wiele niedopowiedzeń, które pewnie będą rozwikłane w kolejnych tomach.

Sporo w fabule informacji naukowych, które są wykorzystywane przez bohaterów do rozwoju magicznych umiejętności. Pojawiają się na przykład teorie dotyczące czasu. Wiadomości nie należą do najłatwiej przyswajalnych, mogą niektórym rozbić płynne zapoznawanie się z tekstem. Polskie wydanie zawiera też sporo przypisów, które mają pomóc w zrozumieniu treści.

The Atlas Six to bardzo dobrze napisana pozycja, której niespieszny klimat i wewnętrzne rozterki bohaterów budują atmosferę. Nie zabrakło momentów akcji i zaskoczeń, ale to wewnętrzne życie każdej postaci oraz dynamika zmian w grupie są na pierwszym planie. Nie mogę doczekać się kontynuacji tej serii.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na stronie TaniaKsiazka.pl znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

12 komentarzy:

 1. Fajnie, ze w fabule książki przeplatają się informacje naukowe

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie zaintrygowałaś tą pozycją :) Będę miała ją na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ten tytuł w planach i nawet na półce, liczę na to, że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka mogłaby się spodobać mojej siostrze bo gustuje ona w takich fabułach.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, to coś dla mnie, musze ja dorwac jak najszybciej :)
  Agaman

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś mi się wydaje, że książka spotka się z zainteresowaniem mojej córki, chętnie podsunę jej ten tytuł pod rozwagę, a i sama do niego później zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już teraz jestem przekonana, że na pewno będę chciała się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna okładka, powiedziała bym że to jest zupełnie o czymś innym ksiązka. Ja jednak fantastyki nie czytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytuję fantastyki, ale znam kogoś, komu książka z pewnoscą się spodoba. Polecę dalej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio coraz więcej takich książek z pogranicza sci-fi i fantastyki, które można polecić młodszym czytelnikom. Ta wydaje się też być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że ta książka będzie idealnym prezentem dla mojej starszej siostry, Ona lubi takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 12. fajnie że znalazły się w tej ksiązce momenty zaskoczenia bo tak to mogłaby sie okazać dośc nudna

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!