Przyciąganie, Aleksandra H. Melcer

Autor: Aleksandra H. Melcer
Tytuł: Przyciąganie
Wydawnictwo: BeYa
Liczba stron: 272

Dana zauważa parę, która jest gnębiona. Nie reaguje jednak w obawie o własne bezpieczeństwo. Gdy zaczyna zastanawiać się nad tą sytuacją, dochodzi do wniosku, że jej też podobają się mężczyźni. To odważna myśl w świecie, w którym legalne są jedynie pary jednopłciowe. Sama ma dziewczynę, jednak oszukuje i siebie, i ją co do łączącego je uczucia. Czy Dana zdobędzie się na odwagę i zwiąże się z jakimś mężczyzną?

Przyciąganie to debiut literacki Aleksandry Melcer. W powieści znajdziemy narrację, która zdradza nie tylko wydarzenia rozgrywające się wokół Dany, lecz także Zahara, który zmaga się z podobnymi do dziewczyny problemami.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kreację miejsca akcji. Przenosimy się do wymyślonej krainy, w której w związki wchodzą osoby tej samej płci. Pary hetero są uznawane za wynaturzenie. Spotyka ich wiele przykrych i niebezpiecznych sytuacji, poddawane są też okrutnym metodom mającym na celu zmianę ich orientacji. Autorka pomyślała o wielu kwestiach podczas tworzenia tego świata – na przykład pojawia się informacja o tym, skąd bierze się potomstwo par jednopłciowych. W książce rozwinięty jest wątek religijny, który ma silny wpływ na postrzeganie przez ludzi świata. Nie jest jednak przytłaczający w fabule, ale dobrze tłumaczy pewne kwestie.

Autorka w bardzo dobry sposób buduje fabułę. Nie zdradza nam od razu wszystkiego, odkrywa kolejne elementy świata stopniowo – w rozmowach i wydarzeniach. To dobrze, bo nie czujemy się przytłoczeni informacjami, lecz składamy sobie tę rzeczywistość z małych kawałków.

Przyciąganie to powieść, w której nie brakuje ważnych wątków dotyczących dorastania i dojrzewania. Na przykładzie Dany obserwujemy, z czym muszą mierzyć się młodzi ludzie. Poszukiwanie własnej drogi życiowej, orientacji, odkrywanie swojej tożsamości to element wchodzenia w dorosłość. Tu jednak pokazano, jak niebezpieczne jest bycie sobą i życie zgodnie z własnymi przekonaniami. Dana musi ukrywać swoje zainteresowanie mężczyznami, jednocześnie jednak jest nieszczęśliwa, bo żyje w kłamstwie i wbrew swoim przekonaniom.

Styl autorki jest naprawdę dobry. Zadbała nie tylko o zbudowanie przekonującego tła wydarzeń, lecz także wykreowała interesujące postacie. Nie są to płascy bohaterowie, widzimy ich w różnych sytuacjach i obserwujemy zmiany, jakie w nich zachodzą. Cały czas odkrywałam nowe rzeczy w Danie, co bardzo mnie cieszyło.

Książka Aleksandry Melcer zwraca uwagę na bardzo ważne kwestie społeczne. Mimo że określana jest jako fantastyka młodzieżowa uważam, że i starsi czytelnicy z powodzeniem znajdą w tym tomie coś dla siebie. Autorka stworzyła równoległy świat, który jednak bardzo przypomina nasz. Podczas czytania miałam wrażenie, że sytuacje z książki da się przełożyć niemal jeden do jednego na naszą rzeczywistość – u nas to pary jednopłciowe są szykanowane, nękane, spotykają się z przemocą i wyszydzaniem, uważa się je za gorsze. W książce ten los spotyka pary hetero, co może dla niektórych być szokujące, a jednocześnie podziałać jak kubeł zimnej wody.

Przyciąganie to udany debiut, który mówi o ważnych kwestiach. Cieszę się, że powstała taka książka – zaskakująca, świeża fabuła sprawia, że podczas lektury ciągle porównuje się sytuacje fikcyjne z prawdziwymi. Bardzo dobrze czytało mi się ten tom i nie mogę doczekać się kolejnego.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa BeYa.

 

10 komentarzy:

 1. To naprawdę świetnie, że jest to powieść świeża pod względem fabuły. To duży plus.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł na fabułę nie należy do nowych, pojawiał się w fantastyce, ale ciekawa jestem jego prezentacji, wciągam książkę na listę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie wykreowany świat. Myślę, że mogłabym w wolnej chwili sięgnąć po polecaną przez Ciebie książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wolę kiedy ksiązka mnie odpręża, ta zdecydowanie do takich nie nalezy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie sięgam po książki młodzieżowe, ale ta z pewnością najdzie wielu swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi spoko, jednak osobiście nie sięgam po ten gatunek, bo czuję się na niego za stara ;) Mam jednak kogoś, kogo może zainteresoać ta pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 7. podoba mi się fabuła w tej ksiązce, więc chętnie bym ją sobie przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię świeżość w książkach, a tej jeszcze nie miałam okazji czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że jest to jedno z tych wydań, na które mogę przeznaczyć mój wolny czas.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie rozczytałabym się w tej książce. Dzięki za tą recenzję. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!