Przyjaciele na śmierć i życie, Andrew Norriss

Autor: Andrew Norriss
Tytuł
: Przyjaciele na śmierć i życie
Tytuł oryginalny:
Friends for Life
Wydawnictwo
: Widnokrąg
Liczba stron
: 128

Francis jest typem samotnika, czuje się niewidzialny. Spędza czas w szkole samotnie, dopóki nie zauważa dziwnej dziewczynki – Jessiki. Tylko on ją widzi. Okazuje się, że Jessica jest duchem, ale nie chce zdradzić, dlaczego umarła. Francis i Jessica zaprzyjaźniają się, a ta znajomość odmienia życie chłopca.

Przyjaciele na śmierć i życie Andrew Norrissa to powieść dla młodych czytelników, w której głównym bohaterem jest nastoletni Francis. To chłopak, który nie jest zbyt towarzyski, spędza czas sam i stroni od głośnych szkolnych korytarzy. Gdy poznaje Jessicę, coś się w nim zmienia.

Fabuła pokazuje przyjaźń Jessiki i Francisa. Chłopak w końcu ma kogoś bliskiego w swoim wieku. Potem do ich paczki dołączają kolejne osoby – również odludki, które nie chcą zmieniać swojego życia, ale pod wpływem nowych znajomych coś w nich pęka. Francis ma dar rozmawiania z ludźmi, jest łagodny, ale i stanowczy, a jego usposobienie sprawia, że obcy się przed nim otwierają.

W książce zwraca się uwagę na bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze kwestia przyjaźni – dorastający młodzi ludzie potrzebują rówieśników, którym mogą zwierzyć się ze swoich problemów i trosk. Nastolatka najlepiej zrozumie inny nastolatek, nie rodzice czy nauczyciele. Młodzież boryka się z różnymi problemami, dlatego łatwej wygadać się komuś w swoim wieku.

Druga ważna kwestia dotyczy podejścia do życia. Młodzi ludzie mają problem z samoakceptacją, mierzą się z wieloma wyzwaniami jednocześnie. Nie każdy z nich jest silny i daje radę nowym bodźcom. Jeśli dochodzi do tego samotność, a często też depresja czy zaburzenia lękowe, bywa ciężko. Motyw samobójstw wśród młodych ludzi jest tu przedstawiony jako zjawisko poważne i częste. Ten temat nie jest zbyt chętnie poruszany w literaturze, więc dobrze, ze autor zdecydował się o nim wspomnieć. Nie można bagatelizować problemu. W książce znajdziemy postacie, które mają myśli samobójcze z różnych powodów.

Książka jest poruszająca i wciągająca. Mimo niewielkiej objętości jest wypełniona treścią po brzegi. Chwyta za serce i daje do myślenia. Nie mogłam się oderwać od czytania, chociaż nie była to lektura lekka i łatwa. Autor pokazuje różne osoby w nastoletnim wieku i omawia problemy związane z samotnością, depresją i chęcią zakończenia swojego życia. Element fantastyczny – duch Jessiki – jest tu bodźcem do rozmowy i zastanowienia się nad swoim życiem.

Przyjaciele na śmierć i życie to niesamowita książka, która mnie poruszyła. Książkę powinien przeczytać każdy rodzic nastolatka, a młodzi czytelnicy powinni sięgać po nią, by zrozumieć, że nie tylko oni mierzą się z różnymi problemami. Świetnie napisana opowieść – autor nie sili się na sensację, nie serwuje brutalnych scen. Zdecydowanie warto sięgnąć.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Widnokrąg:

7 komentarzy:

 1. Wątek przyjaźni jest bardzo ważny i na pewno warto jest zwrócić na niego uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 2. to super propozycja dla młodzieży jak i rodziców, faktycznie powinni się z nią zapoznać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ta książka skradłaby i moje serce
  Bardzo lubię takie propozycje do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś czuję, że też by mi się ten tytuł spodobał. Chyba kupię i odłoże dla Potworków na później.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki dla dzieci, które niosą ze sobą jakieś głębsze przesłanie. Cieszę się, że i powyższa się do nich zalicza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki dla dzieci, które przemycają jakieś głebsze myśli czy morały.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super, że poprzez bajkę dla dzieci można im przekazać jakie ważne tematy :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!