Mroczna wiedza, Naomi Novik

 

Autor: Naomi Novik
Tytuł: Mroczna wiedza
Pełny tytuł: Mroczna wiedza. Scholomance. Lekcja pierwsza
Tytuł oryginalny: A Deadly Education
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 336

Galadriel jest uczennicą Scholomance, magicznej szkoły, w której młodzi ludzie zdobywają przydatne umiejętności. Z setek uczniów szkołę kończy niewielu, ponieważ w placówce grasują istoty, które uwielbiają zjadać młodych adeptów, rozsmakowując się w ich mocy. Swoje szanse na przeżycie można zwiększyć, mordując innych uczniów lub wchodząc z nimi w układy. Przed śmiercią Galadriel ratuje Orion Lake, który samozwańczo stał się obrońcą rówieśników. Dziewczyna nie jest jednak mu wdzięczna, bo nie chce mieć u nikogo długu.

Mroczna wiedza to pierwszy tom serii Scholomance autorstwa Naomi Novik. To seria fantasy, w której główną bohaterką i narratorką jest Galadriel. Dziewczyna jest dość chłodna w stosunku do innych, czuje, że musi radzić sobie sama. Nie chce niczyjej pomocy, bo wiąże się to z przysługami, a te wymagają na przykład dzielenia się mocą lub zaklęciami. Galadriel jest też dość skryta – nie chce mówić, że jej matka jest uzdrowicielką, a ona sama posiada naprawdę rozwinięte magiczne zdolności, co nie wszystkim mogłoby się spodobać.

Jako narratorka Galadriel bardzo dobrze radzi sobie z relacjonowaniem wydarzeń. Opowiada o tym, co się wokół niej dzieje i świetnie wprowadza czytelnika w świat przedstawiony. Na początku powieści zostajemy wrzuceni w akcję, nie zapowiada nam się, gdzie jesteśmy i jak ten świat działa. Z czasem główna bohaterka zdradza więcej szczegółów na temat szkoły i zasad miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Nie wychodzi do sztucznie, mimo że często są to długie akapity, bardzo szczegółowe. Styl wypowiedzi jest jednak dość lekki, dlatego nie męczy to podczas lektury.

W fabule znajdziemy kilka ciekawych wątków. Pierwszy z nich dotyczy nauki w szkole. To nie jest typowa placówka oświatowa. Uczniowie sami decydują, jakie przedmioty będą studiować i w jaki sposób do tego podejdą, jednak wymagane jest zaliczenie ich i zdanie egzaminów. Nie ma tu wakacji, a całe życie młodych ludzi toczy się w tym budynku. Nie ma jednak co liczyć na spokój – na uczniów i ich moc czekają potwory. Są one bardzo zróżnicowane i niebezpieczne, dlatego nikt nie chodzi sam po korytarzach. Niebezpieczeństwo czyha na uczniów też ze strony ich rówieśników, którzy chcą wyeliminować konkurencję.

Innym ciekawym wątkiem są sojusze. Zawiera się je, by po opuszczeniu szkoły mieć zagwarantowane miejsce w enklawach lub móc zbudować własną. Nikt nie może być sam, nie przetrwa ani w szkole, ani w świecie zewnętrznym. Sojusze są jednym z ważniejszych elementów dla uczniów – chcą się okazać przydatni i pomocni, by ktoś zaproponował im miejsce. Nie jest to łatwe, bo dochodzi jeszcze czynnik ludzki – charakter członków czy język, którym się posługują, też ma znacznie.

Interesujący jest wątek Oriona. Pomaga on bezinteresownie uczniom, ratując ich z opresji. Nic nie chce w zamian, jest odważny i dzielny, a przy tym ma bardzo dobre warunki magiczne. Galadriel traktuje go chłodno i bywa dla niego złośliwa, co okazuje się dla niego odmianą od tego, jak inni zachowują się wobec niego.

Sam wątek magii też jest interesujący. Potwory to jedno, mimo że przedstawione ciekawie i bardzo różnorodne, to tylko część większej całości. Podobał mi się wątek mocy, którą trzeba uzupełniać, oraz motyw zaklęć, którymi można się dzielić. Są one też w różnych językach, co jest ciekawym pomysłem.

W książce nie brakuje elementów zaskoczenia i walki. Postacie są dobrze napisane i przekonujące w swoich zachowaniach. Pominięto ckliwe sceny miłosne oraz nastoletnie dramaty. Postacie mają ważniejsze problemy – muszą przeżyć, a żeby to zrobić, muszą być ciągle czujne.

Mroczna wiedza bardzo mi się podobała, chociaż na początku nie mogłam odnaleźć się w fabule. Potem, gdy poznałam zasady rządzące tym światem, było już znacznie lepiej. Do gustu przypadła mi także bohaterka. Jeśli więc lubicie powieści fantastyczne, ta książka może wam się spodobać.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

6 komentarzy:

 1. Podoba mi się zagęszczenie incydentów w scenariuszu zdarzeń, dynamicznie zmieniająca się sceneria, liczne grono postaci, jednak po jakimś czasie wkracza powtarzalność scen, w zasadzie każda kolejna nie wnosi nic nowego, a wpisuje się w schemat ucieczki i walki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na twórczość tej autorki czaję się już od dłuższego czasu. Na pewno mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem fanką fantasy, chociaż kiedyś dość często ją czytałam. Dopiszę sobie tytuł na listę, może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, mimo że nie należę do fanek fantasy. Kiedyś często sięgałam po takie książki, teraz ich unikam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sama okładka robi reklamę, aby zajrzeć i poznać wnętrze tej historii!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem fanką fantasy, ale moja przyjaciółka je uwielbia i myślę, że ta książka mogłaby się jej spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!