Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie, Yvette Żółtowska-Darska

Autor: Yvette Żółtowska-Darska
Tytuł: Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 364

Rodzice często zadają sobie pytanie „jakich idoli mają nasze dzieci?”. Ważne, by te osoby mogły przekazać im pozytywne wartości. Warto więc podsunąć im pozycję, która pokaże nie tylko osoby z pierwszych stron gazet, którymi warto się inspirować. A znajdziecie to w książce Oni są super!.

Książka napisana przez Yvette Żółtowską-Darską to zbiór czterdziestu historii ludzi, którzy mieli pomysł na siebie. Są wśród nich osoby bardziej znane jak Marcin Prokop, Anna i Robert Lewandowscy, Joanna Jędrzejczyk, Cezary Pazura czy Dorota Wellman. Ale pojawiają się też osoby, które nie są celebrytami czy znanymi sportowcami – na przykład lekarz czy twórca dialogów filmowych.

Każdy z opisów rozpoczyna się ilustracją danej postaci, którą znajdziemy na lewej karcie. Potem krótko opisano, kim jest ta osoba i czy ma dzieci. Autorka przedstawia biogramy w sposób lekki, przyjemny i krótki. To narracja, a nie encyklopedyczna notatka. Jej styl trafi do młodych czytelników, bo nie jest suchy, udziwniony czy infantylny.

Każda z opowieści jest krótka, ale przedstawia postać w ciekawy sposób. Pewnie można by rozwinąć te opisy, ale w takiej formie są wystarczające. Dowiadujemy się o dzieciństwie i młodości postaci i ich pomyśle na siebie. Każdy z bohaterów pokazany jest w pozytywnym świetle. Zaprezentowano wytrwałość w dążeniu do celu, determinację, odwagę, talent. Nie zabrakło wspomnień momentów trudnych, które zostały przekute w sukces i naukę na przyszłość. Autorka zwróciła uwagę na to, jak ważne jest rozwijanie talentów i pasji w życiu.

Na plus wychodzi fakt, że wśród postaci znajdziemy też „zwykłych” ludzi – nie tylko gwiazdy. To naprawdę dobrze, bo dzięki temu pozycja jest bardzo różnorodna. Myślę też, że niektóre osoby są bardziej znane pokoleniu rodziców niż dzieci, więc pewne biogramy będą dla młodych czytelników nowością.

Mogłabym się doczepić do tego, że nie znalazłam w tej pozycji osób, których się spodziewałam, ale podejrzewam, że każdy z nas miałby całe grono postaci, które uważa za na tyle ważne, że ze zdziwieniem odkryje ich brak w tej książce. Jednak całość wypada naprawdę nieźle, dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy o bohaterach tego tytułu, więc nie żałuję.

Książkę zdecydowanie polecam rodzicom, którzy chcieliby zainteresować swoje dzieci ludźmi inspirującymi i wartymi naśladowania. To pozycja motywująca i interesująca, wartościowa i przyjemnie wydana.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Agora.8 komentarzy:

 1. Z pewnością warto jest zainteresować się tym wydaniem i właśnie tak też zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. ta ksiązka może okazać się niezwykle inspirująca :) jestem pewna że spodoba się wielu osobom

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam też tą książkę i jestem miło zaskoczona jak wielu ciekawych ludzi można znaleźć wśród nas, z jak wielu dziedzin są ekspertami, ile robią dla innych. Super pozycja!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mojej córki jak na razie nie interesują te tematy, wiec to jak na ten moment nie jest propozycja dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Czterdzieści historii to tak naprawdę mało, ale wystarczająco, aby podłapać inspiracje, zwłaszcza osoby, które wciąż poszukują pomysłu na siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że ta propozycja spodoba się mojej starszej córce. Podsunę jej ten tytył.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może byłabym zadowolona z lektury. Ciężko mi to ocenić, bo z reguły omijam takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem przekonana, że jest to jedna z tych publikacji, która znajdzie szerokie grono odbiorców.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!