Zabójstwo Rogera Ackroyda, Agatha Christie

Autor: Agatha Christie
Tytuł: Zabójstwo Rogera Ackroyda
Tytuł oryginalny:
The Murder of Roger Ackroyd
Wydawnictwo: Saga Egmont
Czas trwania: 8 godz. 49 min

Doktor Sheppard zostaje zaproszony na kolację do Rogera  Ackroyda. Podczas spotkania obecni są też najbliżsi Ackroyda – bratowa i bratanica, przyjaciel i sekretarz. Po posiłku wdowiec prosi Shepparda na rozmowę – okazuje się, że jego ukochana była szantażowana, popełniła samobójstwo, lecz przed tym wysłała do niego list. Nie chce jednak powiedzieć lekarzowi, co w nim jest. Po powrocie do domu Sheppard dostaje telefon, że Ackroyd nie żyje.

Zabójstwo Rogera Ackroyda Agathy Christie to jeden z mniej znanych w Polsce kryminałów. Przyniósł on jednak rozgłos autorce w jej rodzinnym kraju, chociaż inni pisarze uznali za skandaliczne chwyty, które zastosowała w tej pozycji. Narratorem pierwszoosobowym jest doktor Sheppard, a śledztwo prowadzi Herkules Poirot.

Książka to jak zwykle doskonale skonstruowany kryminał. Typowe dla tego gatunku rzeczy i tu mają swoje odwzorowanie – jest morderstwo, są podejrzani, poszlaki i detektyw. Poirot to jednak już nie ten sam żywiołowy śledczy, co w poprzednich powieściach. W tej części jest już na emeryturze. Niechętnie mówi o sobie, jednak przy doktorze nieco się otwiera. Traktuje go jako partnera w śledztwie, ale czasem Poirot działa na własną rękę i nie wszystkimi szczegółami dzieli się z Sheppardem.

Autorka stosuje swój znany chwyt, czyli daje nam obrazy ludzkich relacji i zależności, które składamy dzięki rozmowom detektywa z ludźmi. Co jakiś czas trafia się też tajemnicza poszlaka, która czytelnikowi nic nie mówi, jednak dla Poirota jest jak objawienie. Na finał serwuje się nam rozwiązanie, które jest zaskakująca, ale spójne i logiczne. Podobało mi się, że każdy element został wyjaśniony i chociaż niektóre z nich okazały się niepasujące do wątku morderstwa, były interesujące.

Lektorem powieści jest Krzysztof Gosztyła. Jego głos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dla tych, którzy słuchają audiobooków. Ma głęboką, niską barwę, potrafi bawić się tekstem. Zmienia nieco brzmienie w zależności od tego, który bohater się właśnie wypowiada.

Zabójstwo Rogera Ackroyda to powieść, która może zaskoczyć czytelnika ostatnimi stronami. Nie spodziewamy się, kto jest mordercą i jakie miał motywy. Poirot świetnie punktuje sprawdzę i wyjaśnia słuchaczom, dlaczego doszło do zbrodni. Podoba mi się też fakt, że jest to powieść nieco inna w całej twórczości Christie.

Jeśli lubicie klasyczne kryminały, nie pożałujecie lektury tej pozycji. Polecam gorąco zapoznać się z tym tytułem, ponieważ ma wszystko, co lubię u Christie – dobrze napisane profile podejrzanych, wiele wątków, które konsekwentnie są zamykane, a także postać charakterystycznego detektywa, najbardziej znanej postaci autorki.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

5 komentarzy:

 1. dawni już nie czytałam żadnego kryminału mam do nadrobienia kilka pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już prawie wszystkie książki tej autorki wydane w Polsce. Bardzo lubię jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki Agathy Christie, więc przyznam szczerze, że takie porównanie mnie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam te klasyczne kryminały Christie. Są cudowne i mają w sobie to coś, ale tej historii jeszcze nie znałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda nie słyszałam o tym tytule wcześniej, jednak muszę stwierdzić, że nie zagłębiałam się też w twórczość Christie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!