Sekrety zmarłych, Matt Raplhs, Gordy Wright

Autor: Matt Raplhs, Gordy Wright
Tytuł
: Sekrety zmarłych
Wydawnictwo
: Harper Kids
Liczba stron
: 59

Śmierć fascynuje nas z różnych powodów. Dla dzieci najciekawsze mogą być kwestie dawnego pochówku zmarłych. Między innymi o tym mówi książka Sekrety zmarłych autorstwa Matta Ralphsa i Gordy’ego Wrighta. Książka wyszła w serii Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej.

Książka pokazuje między innymi, jak w starożytności grzebano zmarłych. Poruszane są tematy dotyczące tego, jak konserwowano ciała, które do dziś możemy oglądać w muzeach. W książce znajdziemy różne ciekawe przypadki zmarłych i zachowanych ciał. Opowieści dotyczą śmierci, ale pozbawiono je elementów brutalności i krwawych detali.

Książka jest skierowana do młodych czytelników. To pozycja popularnonaukowa. Podzielono ją na kontynenty i w każdym z nich opisano kilka interesujących przypadków związanych ze śmiercią. Są to niecodzienne przypadki, które mogą zaintrygować czytelników – jak historia zakonserwowanego w lodzie człowieka czy zaginionej wyprawy Franklina.

Pozycja ma ciekawą strukturę tekstu. Jest główna opowieść o zmarłym, ale nie brakuje też ciekawostek związanych z daną kulturą czy czasami, w których rozgrywa się ta historia. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Przenosimy się w czasie i przestrzeni, by odkryć sekrety nie tylko dawno nieżyjących osób, lecz także tego, jak zostały pochowane i co ich dręczyło za życia.

Zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, że w książce są same ilustracje. Spodziewałam się zdjęć na przykład z muzeum, ale nie było tu takich fotografii. Ilustrator postarał się wiernie oddać wygląd postaci i są one naprawdę dobrze odwzorowane. Nie brakuje detali i to też plus, bo ilustracje nie są nudne, a ich układ jest zróżnicowany.

Przyznam, że ta pozycja była naprawdę ciekawa. Nie jest brutalna, autorzy nie silą się na sensację. Chcą pokazać interesujące i nietypowe wydarzenia, a tematycznie wszystko związane jest ze śmiercią. To bardzo dobrze napisana i wydana pozycja, która zawiera masę ciekawostek. Sprawdzi się dla czytelników, którzy są zainteresowanie różnymi społeczno-historycznymi sprawami.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

6 komentarzy:

 1. podoba mi się ta propozycja i gdy będę mieć okazję chętnie po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Już na twoim blogu czytałam o tej serii dla dzieci. Coraz bardziej się przekonuje, że tytuły będą idealne dla mojego syna ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama z przyjemnością przeczytałam o pochówku zmarłych na przestrzeni lat. To bardzo ciekawe wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem zachwycona książeczką! Jest bardzo dobrze napisana, ciekawa, intrygująca. I ma w sobie wiele ciekawostek!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki z serii Akademii Mądrego Dziecka, zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. To wydanie jest naprawdę wartościowe, tak, jak inne z tej serii.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!