Robaczki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć?, Basia Szymanek, Ewa Podleś

Autor: Basia Szymanek, Ewa Podleś
Tytuł: Robaczki są wszędzie…
Pełny tytuł: Robaczki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć?
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 18

Są częścią naszej codzienności – widzimy je na łące, zmagamy się z nimi w domu, nawet nad jeziorem są w zasięgu wzroku. Robaki! Motylda Bzyk kolejny raz zaprasza czytelników do zabawy w poszukiwanie.

Robaczki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? to książka Basi Szymanek. Ilustracje wykonała Ewa Podleś. Książka kierowana jest do najmłodszych czytelników. Jest kartonowa, ma grube kartki, a każdą stronę wypełnia w większości rysunek. Lokacje są różne – mamy i łąkę, i kuchnię w domu, bo i robaczki lubią inne miejsca do mieszkania. Ilustracje są bardzo szczegółowe, dużo się na nich dzieje. To kadry, w których sporo udało się zmieścić, chociaż mam wrażenie, że czasem kolory są nieco za ostre, a detale niewyraźne. Same robaczki też są bardzo malutkie, co z jednej strony wychodzi na plus, bo ich rozmiar jest dostosowany do tego, co w rzeczywistości, z drugiej jednak trudno je niekiedy znaleźć.

Główna bohaterka, Motylda, opowiada krótko o robaczkach, a w tekście pojawia się nawet ich ilustracja, by można było łatwiej je odnaleźć. Na początku książki znajdziemy też spis robaczków, których należy szukać, a na ostatniej stronie czeka nas prawdziwe wyzwanie – trzeba znaleźć przedstawiciela każdego z gatunków, które poznaliśmy.

Z tej książki maluchy mogą dowiedzieć się o kilku robakach, które są z nami na co dzień – na przykład o pająkach, muchach czy osach. Podoba mi się, że wiedza jest skondensowana, wiadomości nie jest za dużo, bo to nie pozycja naukowa. To raczej forma ciekawostki. Potem zadaniem czytających jest odnalezienie omawianych istotek na rysunku. Forma zabawy na pewno spodoba się maluchom. Dla mnie robaczki na obrazkach były często za mało widoczne.

Robaczki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? spodoba się młodym czytelnikom, którzy lubią książki z elementem zabawy. Ta pozycja skierowana jest do maluchów, które będą mogły wyszukiwać konkretne elementy na rysunkach. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Olesiejuk.

 

6 komentarzy:

 1. Coś czuję, że książeczka bardzo spodoba się mojej młodej czytelniczce, chętnie podsunę jej te przygodę pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zabawna historia, w sam raz na wspólne, rodzinne czytanie. Gosia B.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce i chętnie to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wydana książeczka zapewne wiele dzieciaków ja lubi

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska19 marca 2022 21:35

  Myślę, że miło można spędzić czas z taką publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 6. mój młodszy byłby zachwycony, On umie znajdować robaczki ;-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!