Korytarz kości, Victoria Schwab

Autor: Victoria Schwab
Tytuł: Korytarz kości
Tytuł oryginalny: Tunnel of Bones
Wydawnictwo: Zygzaki
Liczba stron: 352

Cassidy wraz z rodzicami rusza w dalszą drogę śladami duchów. Rodzice kręcą program o najbardziej nawiedzonych miejscach, a kolejnym przystankiem w ich podróży jest Paryż. W mieście miłości dziewczynę zaczyna prześladować potężny duch, który z każdym kolejnym figlem rośnie w siłę. Cass musi go odprawić, jednak zadanie nie jest łatwe – na przeszkodzie stoi chociażby bariera językowa, a także rodzice, którzy nie spuszczają jej z oka…

Korytarz kości to drugi tom serii powieści fantasy dla młodzieży autorstwa Victorii Schwab. Autorka dała się poznać starszym czytelnikom jako twórczyni magicznych światów i kreatorka historii, w których nie brakuje elementów fantastycznych. Tym razem jej powieści z serii Cassidy Blake są skierowane do młodszego czytelnika – nastolatków w wieku około 12-14 lat.

Bohaterką i narratorką powieści jest Cassidy Blake, która widzi duchy. Jej najlepszym przyjacielem jest zresztą także zjawa. Dziewczyna wraz z rodzicami rusza w podróż do nawiedzonych miejsc, a w każdym z nich czekają ją nowe przygody. Cass daje się poznać czytelnikowi jako sympatyczna nastolatka, która nie lubi okłamywać rodziców, ale też jest przez nich niezrozumiana – nie wiedzą, że widzi duchy, a jej zadaniem jest wysłanie ich w dalszą podróż.

W Paryżu Cass spotyka potężne widmo, które potrafi sprawiać różne psikusy żyjącym. Jest niebezpieczne, a chaos, który kreuje, dotyka bezpośrednio bliskich nastolatki. Cass musi znaleźć sposób, by odpędzić ducha, ale problemem jest to, że nie zna francuskiego, a wcześniej nie miała też okazji zmierzyć się z tak potężnym bytem. Równocześnie obserwujemy jej zmartwienia dotyczące przyjaciela-ducha, który być może niedługo zapomni, kim jest i stanie się dla niej niebezpieczny.

W powieści poza tematem duchów i ich odprawiania jest też silnie rozwinięty motyw przyjaźni. Cass i jej kumpel-duch są sobie bliscy, ale coś złego zaczyna się wkradać w ich relację. Oczywiście każdy ma prawo do przestrzeni, ale tę dwójkę coraz więcej dzieli. Trudno jest utrzymywać w tajemnicy to, że widzi się ducha, a jeszcze trudniej przyznać się do tego przed kimś. Jeśli chodzi o żywych, to Cass nawiązała w Anglii, w pierwszej części, znajomość z dziewczyną, która także widzi zjawy, dlatego dość szybko się do siebie zbliżają, chociaż ich relacja jest inna niż ta Cass i Jacoba. We Francji nastolatka też ma szansę zawrzeć nowe przyjaźnie.

Przygody Cass czasem mrożą krew w żyłach. Atmosfera – nawet mimo pięknych, słonecznych uliczek Paryża – bywa ciężka i gęsta od niebezpieczeństw. Nie mamy tu do czynienia z brutalnością, ale podczas czytania pojawić się może gęsia skórka z powodu uczucia niepokoju, gdy dziewczyna przemierza świat za Zasłoną i mierzy się z duchami. To naprawdę strzał w dziesiątkę – powieść, która spodoba się nie tylko fanom fantastyki, lecz także ma nutkę horroru w sobie.

Książka skierowana jest do młodszego czytelnika, co da się odczuć podczas czytania. Nie ma tu nadmiaru wątków, krwawych scen, a wszystko jest wyważone tak, by trzymać w napięciu. Podoba mi się też graficzna strona powieści, która jest spójna z pierwszym tomem – rozdziały i części odznaczają się niebieskimi grafikami, a całość wygląda niezwykle atrakcyjnie.

Korytarz kości to udana kontynuacja, w której nie brakuje zwrotów akcji. Mamy sympatyczną bohaterkę, ciekawą fabułę, a całość jest wyważona, by nie zamęczyć młodych czytelników zbyt wieloma elementami. Zdecydowanie warto sięgnąć.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

11 komentarzy:

 1. Miło można spędzić czas z taką publikacją i chętnie to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. O jaka idealna propozycja dla mnie, z chęcią przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie uwzględnię książkę w planach czytelniczych, lubię zanurzać się w takich klimatach, nawet jeśli skierowane do młodych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska16 marca 2022 09:15

  Będę polecać ją dalej w przyszłości skoro jest warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie nie mam jej w planach, ale w przyszłości nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam dużo dobrego o książkach tej autorki, ale póki co mnie do niej nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka, która sprawia, że krew w żyłach wrze ? CHĘTNIE przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz stykam się z tym tytułem, niemniej wygląda ciekawie, mimo, że jest skierowane do młodszego czytelnika. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że to kolejna świetna seria. Nie słyszałam o niej wcześniej, ale chętnie dam szansę.

  OdpowiedzUsuń
 10. słyszałam o tej książce, ale jakoś nie przyciągnęła zbytnio mojej uwagi

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!