Zdzisław Tokarski. Życie w trudnych i ni tylko trudnych czasach, Barbara Tokarska

Autor: Barbara Tokarska
Tytuł: Zdzisław Tokarski. Życie w trudnych i ni tylko trudnych czasach
Wydawnictwo: wydanie kosztem własnym autorki
Liczba stron: 120

Zdzisław Tokarski dał się zapamiętać mieszkańcom Zalesia Górnego jako człowiek otwarty i pomocny, związany ze swoją małą ojczyzną. Jego życie nie było usłane różami – trudy wojny, a potem przystosowywanie się do nowego życia, zmiany pracy, a cały czas silna wiara i spotkania z ważnymi osobistościami kościelnymi naznaczały jego codzienność. Biografię tego niezwykłego człowieka spisała jego żona, Barbara Tokarska.

Zdzisław Tokarski. Życie w trudnych i ni tylko trudnych czasach Barbary Tokarskiej to pozycja biograficzna i wspomnieniowa napisana przez żonę zmarłego. Książka to opowieść przeznaczona dla bliskich autorki, wydana w niewielkiej liczbie egzemplarzy jako pamiątka. Mimo że głównym bohaterem jest Zdzisław Tokarski, nie brakuje w pozycji odniesień do życia Barbary Tokarskiej.

Książka jest wspomnieniem wspólnego życia państwa Tokarskich. Poznajemy lepiej oboje małżonków, dowiadujemy się o ich rodzinach i o tym, jak się poznali. Kolejne rozdziały przynoszą informacje o wspólnych podróżach i działaniach społeczno-kulturalnych w Zalesiu Górnym. Nie brakuje tu również portretów ludzi, którzy pojawiali się w ich życiu.

Warto zwrócić uwagę, że autorka, pisząc o swoim mężu, robi to w sposób pełen uczucia – głębokiej miłości, szacunku i podziwu. Każda strona wypełniona jest nimi po same brzegi. Tak piękny obraz związku jest godny pozazdroszczenia, co odczuje chyba każdy czytelnik tej pozycji.

Pozycję uzupełniają zdjęcia, które ładnie wkomponowano w tekst. Pasują do wspomnieniowego charakteru książki. Jeśli chodzi o styl autorki, można rzec, że jest gawędziarski – nie ma tu topornego budowanie zdań, to niczym opowieść żony o ukochanym mężu. Przyjemna w lekturze i w odbiorze książka.

2 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!