Samotny cyklista, Artur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Samotny cyklista
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 23. Samotny cyklista
Wydawnictwo:Tandem
Czas trwania:
51 min

Młoda kobieta otrzymuje atrakcyjną ofertę pracy jako guwernantka. Mieszka w nowym miejscu, jednak weekendami jeździ do matki. W czasie jej podróży zaczyna śledzić ją samotny cyklista, a wszelkie próby konfrontacji z nim spełzają na niczym. Kobieta zaczyna obawiać się o swoje bezpieczeństwo, więc prosi Holmesa o przyjrzenie się sprawie.

Samotny cyklista to dwudziesty trzeci tom o przygodach Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conan Doyle'a. Podobnie jak w poprzednich przypadkach narratorem pierwszoosobowym jest Watson. W jego opowieści nie brakuje uczuć i emocji, opinii i sądów, które może wydać, bo to on jest tu narratorem. Zna już Sherlocka na tyle dobrze, że pozwala sobie na nieco uszczypliwe komentarze na temat jego zachowania.

Tekst powstał w oparciu o opowiadanie Doyle’a. Sprawa kręci się wokół młodej kobiety, która dostaje atrakcyjną ofertę pracy, a jednocześnie staje się obiektem uczuć dwóch mężczyzn. Ich uczucia nie do końca są szczere. Czym są zatem podyktowane? I do czego posuną się, by zdobyć rękę panny Smith?

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem tej części ponownie jest Maciej Więckowski. Moim zdaniem potrafi dobrze oddać emocje bohaterów, dialogi są ubarwione odpowiednimi tonacjami głosów, a nie są przerysowane i śmieszne. Wczuwa się w tekst, ale nie ma w tym przesady. Większość pozycji dotyczących Holmesa w Klasyce dla dzieci czyta właśnie ten lektor. To zapewnia pewną spójność, podoba mi się taki sposób prezentacji tego cyklu.

Nikczemność, jaka wyziera w rozwiązaniu tej zagadki detektywistycznej, jest porażająca. Podoba mi się budowane napięcie i finał, który jak zawsze wszystko wyjaśnia dokładnie i starannie. Jak zawsze słuchałam z dużym zainteresowaniem i nie zawiodła mnie ta historia.

 

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

6 komentarzy:

 1. Fajnie, że powstają takie książki! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam spore zaległości jeśli chodzi o tę serię. Mam nadzieję że będzie to bardzo ciekawe spotkanie czytelnicze spotkanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się świetnie, uwielbiam takie książki! Jak tylko znajdę w bibliotece to od razu wypożyczam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to naprawdę fajna seria, lubię klasykę w przystępniejszej formie, skierowanej do młodszych czytelników / słuchaczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę chciała zapoznać się z dalszymi tomami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie szybkie lektury świetnie sprawdzają się w ramach relaksu.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!