Perfect on paper, Sophie Gonzales

Autor: Sophie Gonzales
Tytuł: Perfect on paper
Tytuł oryginalny: Perfect on paper
Wydawnictwo: Young
Czas trwania: 10 godz. 16 min

Darcy Phillips anonimowo udziela porad na temat związków swoim rówieśnikom. Listy z pytaniami trafiają do nieczynnej szafki, z której korzysta jedynie dziewczyna. Pewnego dnia na tej czynności przyłapuje ją Alex. Chłopak obiecuje, że dochowa tajemnicy, jeśli Darcy pomoże mu odzyskać byłą dziewczynę. Nastolatka nie ma wyjścia – boi się, że jej tożsamość zostanie odkryta. Za swoje usługi pobierała pieniądze, a na dodatek doradziła starającej się o jej przyjaciółkę uczennicy, by ta zrobiła coś głupiego, w wyniku czego związek nie wypalił. Teraz Darcy może zostać ujawniona, co zniszczy jej przyjaźń z Brooke…

Perfect on paper Sophie Gonzales to powieść młodzieżowa, w której narratorką i główną bohaterką jest Darcy. To nastolatka, która prowadzi całkiem niezły biznes, udzielając anonimowo porad innym uczniom na temat ich związków i rozterek uczuciowych. Dziewczyna radzi sobie dobrze, ma dużą wiedzę na temat psychologii i relacji, jednak nadal jest tylko nastolatką i jej znajomość z Alexem uświadamia jej, że może nie mieć zawsze racji w tym, co odpisuje na listy.

Fabuła to kilka wątków, które pokazują życie niemal typowej nastolatki. Darcy zostaje wplątana w coś, czego nie chciała, a mianowicie w pomoc Alexowi, który chce odzyskać dziewczynę. Nastolatka ma w tym swój interes – nikt nie dowie się, że to ona stoi za szafkowym biznesem. Oprócz tego śledzimy, jak rodzi się między nimi przyjaźń, mimo że z boku pewnie jest ona dla uczniów nietypowa. Oto córka nauczycielki i popularny sportowiec. On znany i lubiany, ona raczej nieśmiała i wycofana. Dodatkowo ciekawym motywem jest też poradnia miłosna, którą Darcy założyła. Dowiadujemy się, jak wpadła na ten pomysł i jak go rozwijała. Czasem w fabule znajdujemy też treść listu od ucznia i odpowiedź dziewczyny.

Duży nacisk położono na życie uczuciowe uczniów. Nie tylko Alex i Darcy mają skomplikowane życie miłosne. Z listów dowiadujemy się o różnych wątpliwościach nastolatków, co wypada naprawdę interesująco, choć nie mogłam oprzeć się skojarzeniom z Sex Education – chociaż o fizycznych zbliżeniach było tu bardzo niewiele. Jeśli chodzi o Alexa, to chce on odzyskać byłą dziewczynę, mimo że z jego relacji wynika trochę, że ten związek nie ma przyszłości. Natomiast Darcy – to dopiero skomplikowana istotka. Podkochuje się w swojej przyjaciółce, Brooke, jednak nie ma odwagi wyznać jej uczucia. Robi wszystko, by inne dziewczyny nie miały u Brooke szans, jest jak pies ogrodnika.

Mocnym punktem powieści jest queer klub, do którego należy Darcy. Założyła go jej siostra – jej wątek jest tu nieco niewykorzystany, a szkoda! W klubie każdy może być sobą, dzielić się z innymi swoimi obawami i radościami, dyskutować. To bezpieczna przestrzeń. Darcy ma wątpliwości co do tego, czy może chodzić z chłopakiem, być nadal biseksualną i uczęszczać do klubu. Nie wie, jak może się sama definiować, jak definiują ją inni. Jej rozterki są zaprezentowane poważnie i uświadamiają czytelnikowi, jakie skomplikowane ramy tworzy społeczeństwo i jak trudno się czasem w nich odnaleźć.

Lektorką powieści jest Julia Łukowiak. Nie wiem, czy można było dobrać lepszy głos do tej pozycji. Lektorka ma ciepłą, dziewczęcą barwę, która pasuje idealnie do głównej bohaterki. Strzał w dziesiątkę! Chociaż… przekleństwa w jej wykonaniu są zaskakujące. Nie pasowały mi do głosu, wypadały sztucznie, ale na szczęście autorka tylko kilka razy włożyła w usta głównej bohaterki tak wulgarne słowa.

Początkowo Perfect on paper nie bardzo mi się podobało – Darcy przeklinała, co mi do niej nie pasowało, potem zachowywała się nieco nielogicznie, nie brała pod uwagę, że może swoimi listami wyrządzić innym krzywdę, a jej tożsamość zostanie odkryta i zrani wiele osób. Nie zastanawiała się nad konsekwencjami swojego działania, a przecież mogą one mieć tez wpływ na jej mamę pracującą w tej szkole. Chwilami miałam też za złe Darcy, że jako ekspertka od związków tak słabo znała siebie i swoje uczucia, nie rozmawiała z osobami, na których jej zależy – łatwiej jej było udzielać rad innym, a sama nie posłuchałaby siebie. Potem jednak zaczęłam rozumieć, że zawsze najtrudniej stosować się do własnych rad, a Darcy to tylko nastolatka i miała prawo popełniać błędy.

Ogólnie jednak Perfect on paper to niezła pozycja, którą wyróżnia wiele wątków LGBT. To duży plus, nie są one tu spłycone, nie robi się też sensacji z tego, że Darcy lubi i chłopaków, i dziewczyny. Całkiem dobrze się bawiłam przy słuchaniu tej pozycji, chociaż nie trafi ona na listę moich dziesięciu ulubionych powieści młodzieżowych. Jednak mimo wszystko warto dać jej szansę.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

15 komentarzy:

 1. Miło spędziłam czas z tą pozycją i przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka raczej młodzieżowa, a ja już dawno wyrosłam, a szkoda :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Literatura młodzieżowa uwzględnia w swoich fabułach i klimatach wiele zmian i trendów społecznych, a to bardzo cieszy. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia, że książka ma audiobooka. Czytałam, ale mam co do niej mieszane uczucia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzadko słucham audiobooków, ale jeśli jest w papierze to chętnie przeczytam - wydaję mi się być trochę podobna do Sex Education :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam za dobrze Sex Education, ale tę lekturę bardzo polecam.

   Usuń
 6. Paulina Kwiatkowska4 kwietnia 2022 22:18

  Bardzo podoba mi się ta propozycja i miło spędziłam z nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem fanką audiobooków, ale po wersję papierową bardzo chętnie bym sięgnęła.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Puki co moja córka jest za mała na taką poważną literaturę młodzieżową, ale kto wie, może za jakiś czas książka pojawi się w naszym domu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie słuchałam audiobooka ale od dłuższego czasu mam na to ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie korzystam z audiobooków, bo jestem wzrokowcem i nie umiem się skupić na tak długim słuchaniu. Jak czytam to jest inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rozmawiałam o niej z przyjaciółką, nie wiem czy się na nią skuszę, chyba obecnie sięgm po troche inne gatunki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei bardzo miło spędziłam czas z tą lekturą.

   Usuń
 12. Oj chyba nie dla mnie ta propozycja, sięgam niemal wyłącznie po literaturę faktu ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja z kolei miałam okazję ją czytać i bardzo mi się podobała. Za jakiś czas chętnie skuszę się na wydanie audio, żeby ją sobie przypomnieć.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!