W drogę!, Anna Bańkowska-Lach, Przemek Liput

Autor: Anna Bańkowska-Lach, Przemek Liput
Tytuł: W drogę!
Pełny tytuł: W drogę! Pojazdy i nie tylko
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 20

Żyrafa Żaneta rusza do pracy. Jedzie na skuterze przez różne okolice – mija plac budowy, kemping nad jeziorem, wpada do miasta, odwiedza wiejskie okolice. Co widzi po drodze? Sprawdźcie sami, oglądając jej podróż w pozycji W drogę!.

Autorką książki jest Anna Bańkowska-Lach. Ilustracje wykonał Przemek Liput. Książka kierowana jest do najmłodszych czytelników. Jest kartonowa, ma grube kartki, a każdą stronę wypełnia w większości rysunek okolicy, którą przemierza główna bohaterka, Żaneta. Scenerie są zróżnicowane – jest tu i miasto, i wieś, plac budowy, a także kemping czy morskie nadbrzeże. Ilustracje są bardzo szczegółowe, dużo się na nich dzieje. To kadry, w których sporo udało się zmieścić.

Na każdej stronie krótko wspominano, gdzie znajduje się teraz Żaneta. Na dole karty pojawiają się też ilustracje pojazdów charakterystycznych dla danej scenerii. Zadaniem czytelnika jest odnalezienie ich na dużym obrazku. Niektóre od razu rzucają się w oczy, na znalezienie innych trzeba poświęcić nieco więcej czasu.

Podczas kartkowania książki dzieci poznają różne miejsca i dowiadują się, jakie pojazdy mogą w nich spotkać. Na przykład na wsi jest to traktor, którego nie zobaczą raczej na plaży. Dzięki temu maluchy poznają świat pojazdów i widzą, jak bardzo jest on różnorodny. Z niektórymi z nich pewnie nie mają styczności na co dzień, więc tym bardziej jest to cenne doświadczenie.

W drogę! to pięknie narysowana pozycja, przy której można się świetnie bawić. Na pewno maluchy będą do niej wracać nieraz, bo mimo odnalezienia wskazanych pojazdów, mogą też wyszukiwać i podziwiać inne, a nawet tworzyć opowieści o tym, co w czasie podróży do pracy spotkała Żaneta. Lubię tego typu wydania, bo można przy nich spędzić kreatywnie czas.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Olesiejuk.

 

6 komentarzy:

 1. Z największą przyjemnością skuszę się na tę lekturę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska18 marca 2022 13:26

  Idealnie sprawdzi się na różne okazje w roli prezentu dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Atrakcyjny pomysł na ksiązkowy prezent dla najmłodszych czytelników z przyjemnością podchwytuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę! Za jakiś czas zaprzyjaźnione dzieci będą powoli wchodzić w czytelnicze klimaty, więc powoli robię rozeznanie i zapisuję sobie ciekawe książki :)

   Usuń
 4. Jeśli chodzi o tę lekturę to na pewno świetna propozycja dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Idealnie nadaje się na prezent dla dzieci w różnym wieku.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!