Dorastanie, Katie Daynes

Autor: Katie Daynes
Tytuł: Dorastanie
Pełny tytuł: Dorastanie. Pytania i odpowiedzi
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 12

Dlaczego dorastamy? Jak zmienia się nasze ciało? Czym są hormony i po co nam pępek? Z dorastaniem wiąże się wiele niewiadomych. Część z nich próbuje rozwikłać pozycja Dorastanie. Pytania i odpowiedzi autorstwa Katie Daynes.

Książka podzielona jest na kilka tematów. Serwuje czytelnikom kwestie nie tylko związane z dorastaniem i dojrzewaniem. Przeczytamy tu o tym, po co chłopcom siusiak i jak zmienia się ich ciało, a jak ciało dziewczynek. Są też odpowiedzi na pytanie, czemu jedni mężczyźni łysieją, a inni nie, lub dlaczego jeden chłopak ma niższy głos niż jego kolega. Oprócz tego jest też wiele pytań związanych z ogólnymi sprawami – na przykład dlaczego trzeba odrabiać prace domowe lub nosić aparat na zęby.

Książka ma grube, kartonowe strony i format zbliżony do A4. Jest zatem dość duża i gruba, mimo że ma jedynie 12 stron. Karty są pełne ilustracji. Poszczególne postacie zadają pytania lub komentują pewne kwestie, a odpowiedzi na ich przemyślenia znajdziemy pod spodem. Skrywają się one pod okienkami, co jest świetną zabawą dla dzieci podczas lektury. Co ważne – odpowiedzi są rzeczowe, nie wymijające, jasne, klarowne i mądre. Krótko opisują poruszane zagadnienia. Podoba mi się to, że nie są infantylne i nie owijają w bawełnę.

Ilustracje autorstwa Shelly Laslo są przyjemne dla oka. Postacie pozbawione są mocnych rysów i konturów, można rzec, że mają wręcz miękkie kształty, zaokrąglone, przyjazne, nie są ostre. Książka skierowana jest do młodych czytelników, więc obrazki dostosowane są do odbiorcy.

Dojrzewanie i dorastanie to ważne kwestie i często trudne do poruszenia w rozmowie. Książka może stać się przyczynkiem do zadawania pytań. Treści w pozycji nie są zagmatwane i skomplikowane, ale też nie wpaja się dzieciom bajek w stylu „dzieci przynosi bocian”. Całość jest skomponowana bardzo dobrze – podoba mi się i graficzna strona, i treść.

 

13 komentarzy:

 1. Świetna pozycja dla rodziców i dzieci, do wspólnego czytania. GosiaB

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że wydawane są tego typu tytuły, myślę że wiele nam rozmawiają podczas rozmów z naszymi pociechami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce i chętnie to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba musze powoli zacząć interesować się takimi książkami, moje dzieci zdecydowanie za szybko rosną

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że nie potrzebowaliśmy takich książek dla edukacji naszych dzieci w tematyce dorastania, ale nie każda osoba, czy dziecko czy dorosły, czuje się komfortowo rozmawiając na te tematy, a książki mogą w tym wspomóc. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że przede wszystkim nie każdy ma pomysł na to, jak takie tematy ugryźć, książeczki pomagają :)

   Usuń
 6. Idealna książka, którą można wykorzystać podczas rozmowy z dzieckiem o dorastaniu. Warto mieć taką pozycję w domowej biblioteczce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę i chętnie się w nią zaopatrzę w przyszłości. Musi być super.

   Usuń
 7. Ale świetna książka dla dzieci. Może pomóc w odpowiedzi na wiele nurtujących dzieci pytań. Musimy ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Taka lektura będzie przydatna już od najmłodszych lat - stale się zmieniamy i im szybciej uświadomimy co do tego faktu dzieci tym myślę, że lepiej. Książki to super alternatywa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie książki i często kupuje je mojemu dziecku. To ważne by wytańczyć dobrze wszystko co się dzieje z naszym ciałem tak, by później dziecko nie było zaskoczone.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że warto mieć taką książkę w swojej biblioteczce, jeśli posiada się dziecko. Lubię takie pozycje i zapisuję na swoją chciejlistę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem zachwycona tym, jakie teraz powstają książki dla dzieci. W przystępny sposób pomagają zrozumieć trudne tematy.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!