Pracuj zdalnie, żyj normalnie, Iwo Szapar

Autor: Iwo Szapar
Tytuł: Pracuj zdalnie, żyj normalnie
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 360

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze podejście do wielu rzeczy, w tym do pracy. Musieliśmy w większości nauczyć się pracować zdalnie, co dla wielu osób było czymś zupełnie nowym. O tym, jak pracować w ten sposób oraz czy jest to tryb dla wszystkich, pisze Iwo Szapar w książce Pracuj zdalnie, żyj normalnie.

Autor jest ekspertem od pracy zdalnej. Od wielu lat uczy firmy, jak wprowadzić taki system pracy i co może ona im zaoferować. Sam również jest pracownikiem zdalnym, który przemieszcza się po świecie i dostosowuje swoją pracę do miejsca, w którym żyje i mieszka, ale też do zespołu, z którym współpracuje.

Książka jest poradnikiem, lecz także cennym źródłem wiedzy o pracy zdalnej. Bazując na swoim przykładzie, autor pokazuje, jak to jest być pracownikiem zdalnym, jak jemu się to udało i dlaczego poleca ten tryb. Przekonuje również, że nie jest to zajęcie dla wszystkich, nie namawia usilnie do porzucenia biur i własnych stolików i przeniesienia pracy w tryb całkowicie zdalny. Posługuje się licznymi przykładami – osób, które zna, ale też firm, które przeszły przez tryb pracy zdalnej nie tylko w czasie pandemii – i wskazuje zalety. Posiłkuje się też wieloma danymi statystycznymi, które podkreślają, jak wybór pracy zdalnej wpływa na pracowników i przedsiębiorstwa.

Autor podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas pracy zdalnej. Jego sugestie i wskazówki są cenne, bo pochodzą od osoby, która ma za sobą duże doświadczenie w tego typu trybie pracy. Nie wymądrza się, nie ma mentorskiego tonu, lecz raczej przyjacielski styl opowieści, co wychodzi bardzo na plus.

Książka jest wydana w piękny sposób. Wiele w niej graficznych dodatków – na przykład dymków z ważnymi danymi czy kolorowych diagramów. To ułatwia czytanie i wypunktowuje wiele ważnych rzeczy. Są też listy, a także relacje osób, które pracują zdalnie – wydrukowano je na jasnoszarym tle, co zwraca uwagę i ładnie oddziela je od tekstu głównego. Jestem zachwycona szatą graficzną tej pozycji.

Praca zdalna to prawdopodobnie przyszłość wielu firm. O tym, jakie są jej zalety, wspomina Iwo Szapar, ale też sami mogliśmy się o nich przekonać w wyniku wybuchu pandemii. Autor już przed epidemią COVID-19 pracował zdalnie, więc ma duże doświadczenie i dzieli się nim z czytelnikami. Książka napisana jest lekkim stylem, ale nie brakuje w niej danych statystycznych i przykładów, co wzbogaca treść.

Pracuj zdalnie, żyj normalnie to nie tylko poradnik dla tych, którzy chcieliby przejść na tryb pracy zdalnej. To przede wszystkim analiza zjawiska i próba pokazania go w kompleksowy sposób. Polecam.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wielka Litera.

7 komentarzy:

 1. Miałam okazję zapoznać się z tą pozycją, na pewno znajdzie swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że osobiście omijam poradniki , ale ten może okazać się przydatny

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj dużo osób pracowało ale i nadal pracuje zdalnie. Myślę, że taki poradnik może się im przydać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Praca zdalna ma swoje plusy, ważne by wykonywać ją na czas, ale po za tym można wykonywać w odpowiednim dla nas czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja swojej pracy nie mogę wykonywać zdalnie i w sumie się cieszę, nie wiem czy w domu mógłbym się aż tak skupić by ogarnąć wszystkie obowiązki.

  OdpowiedzUsuń
 6. nie lubię poradników, ale na ten chętnie bym się skusiła, zwłaszcza że pracuję zdalnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Paulina Kwiatkowska6 marca 2022 00:36

  Jest to jedna z tych książek które mogą być ciekawą lekturą.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!