Pod skórą, Liz Nugent

Autor: Liz Nugent
Tytuł: Pod skórą
Tytuł oryginalny: Skin Deep
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 368

Cordelia od dziecka była uwielbiana przez ojca. Wraz z rodzicami i braćmi mieszkała na malutkiej wysepce, a ojciec przekonywał ją, że jest królową. Wyrosła na dziewczynę pewną swego, której uroda była kartą przetargową. Gdy opuściła rodzinną wyspę, jej losy ciągle były niepewne, jednak liczyło się tylko to, co mówił jej tatuś – że jest wyjątkowa. Czy to zapewniło jej sukces w życiu?

Pod skórą Liz Nugent to powieść, która klasyfikowana jest jako thriller. Moim zdaniem to jednak dramat psychologiczny. Narratorką jest główna bohaterka, Cordelia. Poznajemy ją, gdy jest już dojrzałą kobietą, jednak zaraz potem cofamy się do jej dzieciństwa i krok po kroku wprowadzani jesteśmy w historię jej życia.

Cordelia była jedyną córką w swojej rodzinie. Mieszkała na malutkiej wysepce, gdzie dzieci rodziło się niewiele, społeczeństwo się starzało, każdy się znał z każdym. Ojciec traktował ją wyjątkowo – była jedyną dziewczynką na wyspie, nadzieją na kolejne pokolenia. Jako dziecko Cordelia nie rozumiała tego, ale pochlebiało jej specjalne traktowanie przez ojca. Komplementował ją, pozwalał na więcej niż jej braciom, brał w obronę przed matką, która jej nie znosiła. Cordelia kłamała i korzystała z przywilejów, jakie dawała jej miłość ojca. Wyrosła na piękną kobietę, której uroda zachwycała i przyciągała spojrzenia. Nie była jednak dobrą osobą. Manipulowała innymi, brała to, co chciała, nie dbała o uczucia innych ludzi. Czuła się lepsza od nich, wyjątkowa, bo tak traktował ją ojciec, a to przekonanie zostało z nią do końca życia.

Fabuła pokazuje losy Cordelii od momentu, gdy mieszkała z rodzicami na wyspie. Potem widzimy, jak dorastała, dojrzewała, miała pierwszego chłopaka, następnie męża. Obserwujemy, jak traktowała dziecko, które urodziła. Widzimy, co przynosiło jej w życiu radość i szczęście. Cordelia jawi się czytelnikowi jako zepsuta kobieta, która ma serce z kamienia. Losy jej życia są fascynujące i jednocześnie przerażające.

Liz Nugent świetnie kreśli charakter głównej bohaterki i wszystkie złe rzeczy, które robiła. Nie musiała być brutalna, nie to sprawiało, że podczas czytania miałam ciarki na plecach. Postaci Cordelii nie da się lubić, jednak autorka nie daje nam tej sugestii wprost. Ponieważ narratorka i główna bohaterka to ta sama osoba, przedstawione wydarzenia są serwowane w sposób subiektywny, a Cordelia nie widzi nic złego w swoim zachowaniu. Jest wyrachowaną manipulatorką, która nie potrafi żywić do nikogo uczuć.

Powieść jest fantastycznie napisana, nie można się od niej oderwać. Główna bohaterka została wykreowana w doskonały sposób, a jej życie jest fascynujące. Pod skórą to powieść, która wciąga od pierwszej strony. Połknęłam ją w mgnieniu oka. Powieść jest interesująca, strony same umykają pod palcami. Gorąco polecam.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wielka Litera.

8 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysl na fabule, zainteresowalas mnie ta pozycja i chetnie bede jej szukac w ksiegarniach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji się z nią zapoznać i w wolnej chwili chętnie to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Martyna Kwiatkowska4 marca 2022 14:48

  Miło można spędzić czas z taką pozycją, będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto wiedzieć, że to jednak nie jest thriller :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sprawdzę czy jest dostępna w bibliotece, może akurat mi się poszczęści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię zaczytać się w tak dobrych książkach. Będę miała ją na uwadze

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada sie ciekawie, lubie historie, ktore dzieja sie na wyspach, maja specyficzny klimat : )

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo podoba mi się okładka tej książki, ale treść również ciekawi.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!