Zbrodnie zimową porą, Agatha Christie

Autor: Agatha Christie
Tytuł: Zbrodnie zimową porą
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 296

Agatha Christie to niezaprzeczalnie jedna z najbardziej znanych autorek powieści kryminalnych. Powołała do życia najsławniejszego detektywa, który mógłby konkurować z samym Sherlockiem Holmesem, czyli Herkulesa Poirota. Mistrzyni kryminału ma na koncie dziesiątki powieści, a także zbiory opowiadań. Kilka z krótszych form zostało właśnie wydanych ponownie w zbiorze Zbrodnie zimową porą.

Książka to zbiór dwunastu opowiadań Agathy Christie. Część z nich to zagadki kryminalne, część to raczej sensacyjno-przygodowe historie. W tomie znajdziemy opowieści z najbardziej znanymi postaciami stworzonymi przez pisarkę – pojawiają się zarówno Herkules Poirot, jak i Jane Marple. Wybrano także opowiadania z Parkerem Pynem czy małżeństwem Beresford.

Opowieści są przeróżne. Niektóre dotyczą spraw kryminalnych, pojawiają się morderstwa i tajemnicze sprawy z przeszłości, które rzutują na teraźniejszość bohaterów. Są też rozdziały, które opowiadają raczej o sprawach obyczajowych, przygodowych, może trochę podszytych sensacją, lecz na pewno nie kryminalnych. Dzięki różnym opowiadaniom, które pochodzą z różnych zbiorów, a także postaciom, które pojawiają się w historiach, otrzymujemy dość szeroki przekrój przez twórczość autorki. Widzimy nie tylko błyskotliwego Poirota, lecz także inne postacie, które są dość dobrze znane w twórczości Christie, choć nie tak bardzo rozpoznawalne jak mały Belg. Ta różnorodność sprawia, że osoby, dla których to pierwsze spotkanie z autorką, mogą poznać jej styl, a ci, którzy znają już dobrze jej pióro, odświeżą sobie niektóre ze spraw. Krótka forma powoduje, że opowiadaniom można poświęcić wieczór i rozkoszować się zagadkami serwowanymi przez autorkę w niespiesznym tempie, otrzymując jednocześnie dość szybko ich rozwiązanie.

Jak to u Christie, nie brakuje zaskoczenia, dużo jest rozmów z potencjalnymi podejrzanymi i świadkami, dedukcji i niespiesznego dochodzenia do prawdy. Nie ma zbędnych fajerwerków, to klasyczne prowadzenie spraw, które tak dobrze jest nam znane z angielskich powieści. To kwintesencja Christie w najlepszym wydaniu. Opowiadania kryminalne to też ciekawa rzecz z uwagi na to, że sprawy nie są rozwleczone za bardzo, pozbawiono je zbędnych wątków pobocznych, co sprawia, że można pokusić się o śledzenie toku sprawy i samodzielnie spróbować dojść do prawdy.

Zarzut co do tego zbioru mam tylko jeden – nie rozumiem, skąd wziął się jego tytuł. Spodziewałam się, że akcja opowiadań rozgrywać się będzie zimą lub chociaż jakoś nawiąże do świątecznej atmosfery. Tak naprawdę jednak większość z opisanych tu historii mogła wydarzyć się kiedykolwiek i nie miałoby to znaczenia dla fabuły. Inna sprawa, że nie wszystkie historie, które się tu pojawiają, są kryminalne. To nieco wprowadza w błąd. Oczywiście, jest zawsze jakiś plot twist, który sprawia, że ostatecznie po lekturze jesteśmy zadowoleni z obrotu sprawy, jednak nie zawsze okazywało się, że czytam kryminał.

Zbrodnie zimową porą to ciekawy zbiór pióra Agathy Christie. Opowiadania nie są może najpopularniejszą formą pisarską, jednak na te warto zwrócić uwagę. Można dzięki nim przekonać się, jak pisała królowa kryminałów, poznać stworzone przez nią, niemal ikoniczne, postacie. Fani także będą zadowoleni – przypomną sobie niektóre z opowiadań i pozwolą się porwać stylowi pisarskiemu Christie kolejny raz.

Zbiór przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej nowości kryminalnych, które warto poznać, sprawdźcie sami.

9 komentarzy:

 1. Szczerze powiedziawszy to taka klasyka, a ja jeszcze nic nie czytałam. Muszę nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, bo jak się wkręcisz, to czeka sporo naprawdę fantastycznego materiału ksiązkowego do poznania. :)

   Usuń
 2. Autorka jest mi znana, aczkolwiek tej pozycji jeszcze nie miałam okazji czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawniej twórczość autorki jakoś mnie nie zachwyciła, ale być może dam jej jeszcze szansę. Chociaż szczerze mówiąc niezbyt przepadam za opowiadaniami, więc raczej zabiorę się za pełnowartościowa powieść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie sprawię, że ksiązka zasili moje domowe zbiory biblioteczne. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wychwalane "I nie było już nikogo" nie skradło mojego serca, przez co nie ciągnie mnie już do twórczości Christie. Może za jakiś czas zmienię zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł może faktycznie nieadekwatny - ale twórczość Agathy Christie bardzo cenię i chętnie po nią sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam cały czas w planach nadrobienie twórczości królowej kryminału, a ten zbiór opowiadań wydaje się być świetnym początkiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne wydanie jak zresztą cała seria jubileuszowa Christie Wydawnictwa Dolnośląskiego. To była moja pierwsza przygoda z Christie, a że formę opowiadań uwielbiam, to czytało się ten zbiór bardzo przyjemnie. Sama książka po prostu cieszy oko! Miałam więc dobry start i na tej jednej pozycji AC Wyd. Dolnośląskiego nie poprzestałam.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!