Zagrajmy! – Kryminalne zagadki: Krwawe róże

Tytuł: Kryminalne zagadki: Krwawe róże
Producent: Foxgames.pl
Wiek: 12+
Liczba graczy: 1-7

Do posiadłości Tudorów dociera książę Yorku, Edward. Przed drzwiami odnajduje zwłoki pana domu, hrabiego Ferdynanda. Czy to morderstwo? Co się stało z Tudorem? Sprawdźcie sami, rozgrywając Kryminalne zagadki: Krwawe róże.

Gra stworzona została na podobnej mechanice do serii escape roomów tego wydawnictwa. W pudełku znajdziemy karty i klipsy. Każdy gracz otrzymuje karty, które musi albo wyłożyć, albo odrzucić. Zasada jest taka – możemy wykładać jedynie karty z liczbą niższą lub równą co liczba kart odrzuconych. W ten sposób decydujemy się, co pokazać innym graczom i co będzie ważne dla rozwiązania historii. Zawodnicy dobierają kolejne karty, choć czasem na stosie pojawia się karta z informacją dotyczącą wykonania zadania. Na plus wychodzi fakt, że pod koniec rozgrywki gracze muszą wspólnie ustalić rozwiązanie i odpowiedzieć na pytania dotyczące sprawy.

Kryminalne zagadki: Krwawe róże to gra łącząca w sobie zasady działania gry Sherlock od Naszej Księgarni i innych karcianek od FoxGames.pl –  i Escape roomów. W przypadku nawiązania do pierwszego tytułu chodzi o odrzucanie i ujawnianie kart, a także odpowiedź na pytania dotyczące rozwiązania zagadki. Jeśli chodzi o Escape roomy to zbliżony jest wygląd gry i wykorzystanie niektórych kart podczas rozgrywki. Ciekawym rozwiązaniem jest również ułożenie sceny zbrodni z części kart.

Plusem jest na pewno fakt, że cała gra jest fabularyzowana. Dostajemy informację o sprawie, którą mamy rozwiązać, a kolejne karty sprawiają, że ujawnia się przed nami pewien potencjalny tok rozwiązania lub możliwe motywy. Postacie, które do nas przemawiają niczym na przesłuchaniu, mogą nas zmylić, podają swoje wersje zdarzenia. Warto też przyglądać się temu, jak wyglądają i jak wygląda miejsce zbrodni. Ciekawostką jest też fakt, że czasem podczas dobierania kart musimy się zatrzymać, by wykorzystać jakąś rzecz, którą odkrywamy w czasie śledztwa.

Celem gry jest nauka współpracy, bowiem tylko działając wspólnie, można zakończyć rozgrywkę. Ciekawa jestem, jak wygląda zabawa w pojedynkę, bo i jedna osoba może spróbować swoich sił w grze, co wydaje mi się dość trudne. Karcianka uczy logicznego myślenia, pobudza kreatywność i spostrzegawczość, wymaga skupienia. Rozgrywka trwa około godziny. Niestety jest to raczej gra na raz, bo po poznaniu rozwiązań druga rozgrywka nie przyniesie już takich emocji.

Ten tytuł był ciekawy, bo mimo że podobny do serii, które znamy, to wypadł oryginalnie. Rozgrywka jest przyjemna, bawiliśmy się nieźle podczas gry. Polecam, jeśli chcecie poczuć się niczym detektywi.

9 komentarzy:

 1. O, to musi być świetna zabawa, już mi się podoba. Rozglądnę się za tą grą na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie klimaty, a ostatnio zabrała się za nie także w formie gier, chętnie sprawdzę swoje umiejętności detektywistyczne. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oryginalna gra aż muszę ja mieć bo zapowiada się zacnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Na początku myślałam że to ksiazka. Podoba mi się taka forma gry.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie zagadki kryminalne, więc gra z pewnością przypadłaby mi do gustu

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak właśnie sobie myślałam, że to zapewne gra na raz, bo za drugim razem już tak ciekawie nie będzie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysł z tą grą wydaje się bardzo ciekawy, sama chętnie bym w nią zagrała

  OdpowiedzUsuń
 8. widać, ze Tobie kwarantanna nie straszna, jak nie film to książka, jak nie książka to gra ;-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!