Porwanie Jeża Eliasza, Ewa Nowak

Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Porwanie jeża Eliasza
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 32

Mama jeżowa urodziła w nie swoim domku, do którego ciągle zaglądają ludzie. Niezadowolona z tej sytuacji postanowiła się przeprowadzić. Jednak podczas przenoszenia dzieci, jedno zostało zabrane przez chłopca, który sądził, że jeżyk został porzucony. Czy mały Eliasz będzie w stanie poradzić sobie bez mamy?

Porwanie jeża Eliasza Ewy Nowak to pozycja dla najmłodszych z serii Pomóż mi przetrwać wydawnictwa HarperKids. Głównym bohaterem jest jeżyk Eliasz, który zostaje zabrany od mamy i trafia do jeżykowego azylu.

Książka pokazuje, jaki wpływ na życie zwierząt mają ludzie. Po pierwsze Eliasz zostaje pomyłkowo zabrany ze swojego domku, bo chłopiec, który go zauważa, myśli, że został porzucony. Potem kolejne perypetie sprawiają, że Eliasz trafia do azylu, gdzie opiekują się nim ludzie. Jeżyk czuje się zagubiony w nowym świecie, a nie jest jedynym zwierzęciem, które w wyniku złej interpretacji ludzi zostało odebrane rodzinie.

Interesujący jest wstęp do książki. Autorka wskazuje swoje motywacje, które spowodowały, że napisała tę pozycję. Snuje opowieść o tym, jak będąc dzieckiem, chciała pomagać zwierzętom, często je nieświadomie krzywdząc. Tworząc opowiadania w serii Pomóż mi przetrwać, chciała pokazać najmłodszym czytelnikom, jak zachowywać się wobec zwierząt. Błędem jest zabieranie ze sobą dzikich istot, które chcemy ratować – często obecność ludzi płoszy dorosłe osobniki, przez co można źle zinterpretować sytuację.

Książka jest bogato ilustrowana. Autorką rysunków jest Anna Łazowska. Ilustracje są piękne, kolorowe, przyciągają wzrok. Tekstu jest niewiele, wydrukowano go większym fontem, by dzieci nie miały problemu z jego odczytaniem. Treść jest pełna ciekawostek z życia i dorastania jeży. Pokazuje się też, co dzieje się z nimi, gdy trafiają pod opiekę ludzi. Opowieść jest prosta, a co najważniejsze na końcu wzbogacono ją o słowniczek pojęć użytych w tekście. Pojawia się też obrazek przedstawiający jeża z ciekawostkami i najważniejszymi informacjami na jego temat.

Tym razem, inaczej niż w przypadku Elwirki na śnieżnej pustyni, opowieść jest bardziej fabularna niż popularnonaukowa. Pojawia się sporo dialogów, są też emocje, które towarzyszom zwierzakom. Pozycję skierowano do dzieci, więc jest przystępna, prosta, ale nie brakuje w niej informacji o cyklu życia jeża.

Porwanie jeża Eliasza to wyjątkowa pozycja, która zwraca uwagę na to, jaką krzywdę można wyrządzić zwierzętom, nie rozumiejąc ich zwyczajów. Myślę, że może pomóc dzieciom zrozumieć, dlaczego lepiej oddalić się, gdy widzą młode, niż zabrać je ze sobą, by się nimi zaopiekować. Bardzo mądra, pięknie wydana książka dla najmłodszych, zdecydowanie warto sięgnąć.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu HarperKids.

 

9 komentarzy:

 1. Zaraz mi się przypomina jeżyk,którego ratowalam,gdy zapłata się w siatkę płotu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa przygoda czytelnicza szykuje się dla młodych miłośników opowieści o zwierzątkach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł na książkowy prezent podchwytuję, gdyż uważam, że od małego warto uczulać dzieci na potrzeby zwierząt.

   Usuń
 3. Ostatnio coraz częściej zagłębiam się w dziecięcy świat i odkrywam niezwykłe przygody różnych bohaterów. Czuję, że ta pozycja również podbiłaby moje serce <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjne opowiadanie, moja córka by chętnie go posłuchała

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja ostanio muszę przy domowyn parkingu powoli się ruszać bo leżę mają spacery

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię czytać książki z moimi dziećmi, podoba mi się przesłanie tej książeczki, więc chętnie spróbujemy

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysłowe zdjęcie z tymi ciastkami. Wszystko razem się łączy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomysłowe zdjęcie z tymi ciastkami. Wszystko razem się łączy. A dziecięce książki zawsze miło się czyta z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!