Mity na temat bibliotekarzyMyślę, że wiele osób uważa pracę w bibliotece za wymarzoną. Wyobrażają ją sobie jako spokojną, łatwą, taką, w której można czytać książki i nie robić nic więcej. A to wcale nie jest tak…

Dziś spróbuję rozprawić się z popularnymi mitami na temat pracy bibliotekarza. Dodajcie inne mity od siebie, jeśli tylko przyjdzie wam coś jeszcze do głowy.

 A bibliotekarz siedzi i czyta

Wiele osób myśli, że praca w bibliotece polega tylko na czytaniu książek. Owszem, na pewno są jeszcze takie biblioteki, w których właśnie tak to działa, ale czy naprawdę warto w takim razie do nich chodzić? Współczesne biblioteki to minicentra kultury, w których nie tylko wypożyczymy książkę, lecz także weźmiemy udział w spotkaniach autorskich, warsztatach i zajęciach. Ktoś musi to zorganizować, a kto, jak nie bibliotekarz? Więc zamiast siedzieć i czytać, zamawia i kupuje książki, opracowuje je, często też okłada, stempluje, opisuje, porządkuje na półkach, a w międzyczasie prowadzi lekcje biblioteczne, doradza czytelnikom w wyborze książek, umawia spotkania autorskie i przygotowuje wystawki. Kiedy jest czas na lekturę, gdy jest tyle zajęć?

Spokojna i łatwa praca

Nie do końca. Pewnie nie wiecie, ale są biblioteki, z których dziennie korzysta setki osób. Nawet jeśli co druga będzie potrzebowała pomocy, można wyobrazić sobie, jak wiele rzeczy spotyka na co dzień bibliotekarza. Musi odpowiedzieć na pytania, pomóc wybrać książki, rozłożyć zwroty i zrobić porządek na półkach. A pamiętajmy, że ludzie są różni i mają różne potrzeby – czasem wystarczy podać im książkę, a czasem chcą, by ich oprowadzić i doradzić coś z tematyki, której jeszcze nie znają. Poza tym są wspomniane wyżej wydarzenia, które trzeba przygotować. Codziennie coś się dzieje. Tego od nas wymagają czytelnicy i to właśnie staramy się im dać.

A o czym ta książka?

Nie wiem, skąd przekonanie, że bibliotekarz zna wszystkie książki w bibliotece. Sam też ma swoje ulubione gatunki i autorów i nie jest niczym zobowiązany do tego, by czytać wszystko, co pojawia się w placówce. Owszem, dobry bibliotekarz poradzi sobie z tym pytaniem, jednak muszę przyznać, że dla mnie ono jest niesamowicie irytujące.

 Bądź cicho!

Chociaż w miejscu publicznym należy zachowywać się kulturalnie i spokojnie, biblioteki już dawno nie są instytucjami, w których co krok ktoś syczy, by być cicho. W bibliotekach odbywają się zajęcia dla dzieci, koncerty, warsztaty, spotkania, które są zaprzeczeniem cichego miejsca.

 Starsza pani z koczkiem

Wydaje mi się, że wiele osób uważa, że w bibliotekach pracują tylko starsze kobiety, które nie miały na siebie pomysłu i trafiły za ladę z książkami pod ręką. Tak naprawdę w bibliotekach mamy cały przekrój pracowników w różnym wieku. Bibliotekarze to animatorzy kultury, którzy potrafią wyczarować coś z niczego, polecają książki z różnych dziedzin, robią zajęcia z robotyki albo grają z dzieciakami na PlayStation. Nie twierdzę, że tych wszystkich rzeczy nie mogą robić starsi bibliotekarze, jednak trzeba zwrócić też uwagę na to, że w bibliotekach pojawia się sporo młodych osób, z nowymi pomysłami.

9 komentarzy:

 1. Śmieszą mnie czasem niektóre te założenia, bo nie wiem skąd bierze się np. to, że bibliotekarka musi znać wszystkie pozycje lub musi to być starsza pani z koczkiem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że taki obraz bibliotekarzy mają osoby, które je rzadko odwiedzają. Fajnie, że obalasz ten fałszywy obraz.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja traktuje bibliotekarza jak sprzedawcę. Dobrze żeby znał, co ma w ofercie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry bibliotekarz zawsze coś poleci, jednak ludzie chcą, by streszczał im każdą książkę. A to już wymóg, którego zrozumieć nie mogę.

   Usuń
 4. To prawda, są ludzie z pasją. U nas w bibliotece panie jednak chodzą z kąta w kąt i pozorują pracę.
  Widziałam, bo byłam na stażu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie wiedziałam, że powstają takie mity :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bawia mnie ludzie,którzy wierzą w coś czego nie przeżyli lub nie sprawdzili. A później sieją plotki i nieprawdziwe infor.acje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja mama zawsze powtarzała, że powinnam zostać bibliotekarką. Jakby nie wiedziała o tym, że nie wystarczy czytać dużo książek, by nią być. ;)

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy wpis, warto wiedzieć jak to jest naprawdę z biblioteką i bibliotekarzami :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!