Biały królik, czerwony wilk, Tom Pollock

Autor: Tom Pollock
Tytuł
: Biały królik, czerwony wilk
Tytuł oryginalny
: White Rabbit, Red Wolf
Wydawnictwo
: YA!
Liczba stron
: 464

Peter Blankman nie jest zwykłym siedemnastolatkiem. Cierpi na poważne zaburzenia lękowe, które utrudniają mu życie, jest też matematycznym geniuszem. Jedynie jego siostra Bel jest w stanie go zrozumieć – do czasu aż Peter znajduje przyjaciółkę, Ingrid, która również ma zaburzenia lękowe i uwielbia matematykę. Gdy matka chłopaka zostaje niespodziewanie dźgnięta nożem, siostra znika, a on sam zostaje uprowadzony, wszystko się zmienia. Peter musi zdecydować, komu może zaufać, co nie jest łatwe, ponieważ strach go paraliżuje i zakłóca ogląd rzeczywistości.

Biały królik, czerwony wilk to powieść młodzieżowa z domieszką thrillera i fantastyki naukowej. Głównym bohaterem jest siedemnastoletni geniusz matematyczny, Peter. Chłopak miewa napady paniki, które sprawiają, że nie kontroluje swoich zachowań. Może liczyć tylko na mamę, siostrę i przyjaciółkę, poza tym nie jest lubiany, wręcz przeciwnie – szkolny łobuz znęca się nad nim.

Fabuła skupia się początkowo na rozwiązaniu sprawy dźgnięcia matki Petera. Chłopak chce wiedzieć kto i dlaczego to zrobił. Czy to możliwe, żeby matka coś przed nim ukrywała? A może napad dotyczył jej pracy? Kobieta jest naukowcem, jej badania są przełomowe. Peter trafia do agencji szpiegowskiej, w której obcy ludzie próbują dowiedzieć się, gdzie przebywa jego siostra. Okazuje się, że i ona, i on są bardzo cenni dla szpiegów. Dlaczego?

W powieści nie brakuje akcji. Ciągle coś się dzieje. Mamy sceny pełne brutalności, są też rozmowy, które zaskakują swoimi wyznaniami. Główny bohater musi nie tylko ukrywać się przed agencją szpiegowską, lecz także zrozumieć, dlaczego jest dla agentów tak cenny. Chce też odnaleźć siostrę i dowiedzieć się, dlaczego matka ucierpiała. Peter musi zdecydować, komu ufać. Chłopak odkrywa siebie na nowo – jest zdany tylko na siebie, samodzielnie musi podejmować decyzje i płacić za swoje błędy.

Pojawiają się też wątki z pogranicza fantastyki naukowej. Nie brakuje zawiłych wyjaśnień dotyczących czytania w myślach i współodczuwania nastrojów innych. Są też tematy związane z „programowaniem” człowieka, manipulacją i zaburzeniami rzeczywistości. Umysł Petera płata mu figle. Do końca nie wiemy, czy to, co widzi jest prawdą, czy nie. Autor sprytnie poprowadził fabułę tak, by nie byliśmy tego pewni.

Zakończenie jest zaskakujące, wypada bardzo dobrze. Muszę przyznać, że także główny bohater jest interesujący. Polubiłam tego niezwykłego chłopaka i jego skomplikowane wnętrze. Zyskuje tu narracja pierwszoosobowa, która dopuszcza nas do myśli Petera i pozwala lepiej go poznać. To cenne, bo możemy ocenić, co teraz się z nim dzieje, a przy jego zaburzeniach to interesujące doświadczenie. Plusem jest też pokazanie dwóch planów czasowych, które w pewnym momencie zaczynają się zazębiać w fabule i wypada to świetnie, a niektóre niewiadome wskakują na swoje miejsca i dają pełny obraz sytuacji.

To nietypowa powieść dla młodzieży. Ciekawie skonstruowana, wciągająca, trzymająca w napięciu i pełna akcji. Niestety jest też skomplikowana. Niekiedy gubiłam się w fabule i nie mogłam zrozumieć, o co chodzi. Możliwe, że gdybym bardziej zagłębiła się w wątki związane z naukowymi sprawami, poszłoby mi lepiej. Niemniej uważam, że to dobra książka, którą czyta się z zainteresowaniem.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa YA!


18 komentarzy:

 1. Trzeba przyznać, że fabuła zawiera mocne uderzenia, tyle nieszczęścia spada na siedemnastolatka, ciekawa jestem, jak sobie ze wszystkim poradzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tytuł bardzo chętnie podsunę mojej młodzieży pod rozwagę, bohater z wyjątkowymi umiejętnościami, to powinno zainteresować młodych czytelników, zwłaszcza tych, którzy lubią buszować po klimatach thrillera i fantastyki. :)

   Usuń
 2. Zaburzenia emocjonalne, triller i fantastyka.Dla mnie trochę za dużo jak na taki tytuł. Chyba podziękuję...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię powieści młodzieżowych,ale tutaj tematyka całkiem interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzieś już słyszałam o tej książce i już wiem, że warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sam zarys fabuły wydaje się intrygujący. Wezmę ten tytuł pod rozwagę. To może być świetna młodzieżówka.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie, ale to chyba nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nietypowa książka dla młodzieży. Ale na pewno ciekawa pozycja żeby wprowadzić młodzież w świat thrillerów i kryminałów :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tę książkę już jakiś czas temu i niestety bardzo się wynudziłam. Bohaterowie mnie nie kupili, akcja również mnie zawiodła... To nie była dla mnie dobra powieść :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajnie piszesz o tej książce i młodzież na pewno wciągnie, ale ja nie jestem nią zainteresowana :). Nie wpada chyba w mój typ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami sama chwytam za książkę dla młodzieży, naprawdę przyjemnie się je czyta, ale częściej to moja młodzież mnie do nich namawia, przeczyta, zachwyci się i chce wiedzieć, jak ja ją bym odebrała. A ta książka wydaje się nader interesująca. :)

   Usuń
 10. Ostatnio zaczytuję się w książkach dla młodzieży. Ta powieść także mocno mnie zaintrygowała. Elementy thrillera i fantastyki to zdecydowanie coś dla mnie. Poza tym obiecująca niezapomnianą lekturę jest także dynamiczna akcja, która na pewno nie pozwala się nudzić podczas czytania. Skoro jest to książka nietypowa to tym bardziej przyciąga moją uwagę, bo uwielbiam publikacje, które można określić tym przymiotnikiem. Myślę zatem, że bardzo spodoba mi się historia Petera Blankmana :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla miłośników tego typu książek pewnie będzie ciekawa...

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaskakujące zakończenia prawie zawsze są fajne

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna pozycja. Ciekawią mnie te zaburzenia lekowe ze względu na to że pracuje jako nauczyciel i zawsze chętnie uczę siee czegoś nowego. Chętnie przeczytam. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam tę książkę ale dawno temu. Ogólnie jest to dla mnie dobra historia ale bez porywu, czyli przeczytać i zapomnieć

  OdpowiedzUsuń
 15. jestem bardzo ciekawa tej książki, zaciekawiłaś mnie tymi wszystkimi wątkami :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!