Kot, który zgubił dom, Ewa Nowak

Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Kot, który zgubił dom
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 48

Rodzina uciekająca z Iraku. Podczas pakowania najważniejszych rzeczy dzieciom udaje się przekonać matkę, by zabrali ze sobą też kota. Kunkush jedzie z nimi, jednak podczas wędrówki kot ucieka. Zrozpaczona rodzina próbuje go odnaleźć, jednak muszą się skupić też na sobie i swoim bezpieczeństwie. Co stanie się z Kunkushem? Czy sobie poradzi? Czy kiedyś zobaczy jeszcze swoją rodzinę?

Kot, który zgubił dom Ewy Nowak to krótka opowieść o imigrantach. Przedstawicielem tej grupy zostaje kot. W ten sposób serwuje się trudny temat najmłodszym czytelnikom i pokazuje go w niebanalny, lecz niezbyt trudny sposób. Może wydawać się dziwne, że o tak trudnym temacie opowiada historia kota. Warto jednak pamiętać, że to pozycja dla dzieci. Być może będzie im łatwiej zrozumieć, co się wydarzyło, gdy bohaterem opowieści będzie zwierzę.

Opowieść pokazuje ucieczkę rodziny i ich kota. To on jest bohaterem tej książki i to jego przygody opisano w tej niewielkiej pozycji. Pokazano jego zagubienie, niechęć innych kotów, a także pomoc, jaką uzyskał od obcych ludzi. Dla Kunkusha sytuacja, w której się znalazł, nie tylko jest nowa, lecz także przerażająca. Kot jest zrezygnowany i wycofany.

Historia, którą opisano w tej pozycji, wydarzyła się naprawdę. Opowieść może być przyczynkiem do rozmowy na temat sytuacji na świecie, emigracji, sytuacji zwierząt w takich przypadkach. Jest też podstawą do rozmów o tęsknocie i stracie, a także nadziei.

Kot, który zgubił dom to książka z serii Egmontu mająca zaprezentować różne gatunki literackie najmłodszym. Tym razem mamy do czynienia z reportażem. Krótko opisano na początku, czym on jest, a potem historia miała być przykładem takiego dzieła. Mamy zatem nie tylko ważny temat w treści, lecz także pomysł na serię, która uczy i uwrażliwia.

Książka jest ciekawa, ładnie wydana i bogato ilustrowana. Autorem obrazków jest Adam Pekalski. Jego kreska jest przyjemna dla oka, a rysunki dopełniają treść. Dzięki temu pozycja jest atrakcyjna i spodoba się najmłodszym czytelnikom. Tekstu w książce nie jest dużo, w sam raz dla tych dzieci, które radzą sobie już z czytaniem lub do wspólnej rodzinnej lektury.

Kot, który zgubił dom to poruszająca i mądra opowieść. Myślę, że jest idealna dla rodziców, którzy chcą uwrażliwiać swoje dzieci na problemy współczesnego świata. Polecam gorąco.

11 komentarzy:

 1. Bardzo wysoko cenie publikację od tego wydawnictwa, dlatego mamy naprswde sporo książek od Edmonton. Tej opowieści nie znam, jednak chętnie przeczytalabym ją starszemu synkowi. Zapisuje tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć moje dzieci to już młodzież i do takich książek już nie zaglądają, to jednak zbieram pomysły na prezenty na ciekawe i cenne przygody czytelnicze, tak aby podarować je młodym czytelnikom wśród znajomych i w rodzinie. :)

   Usuń
 2. Genialnie rozwiązany temat uchodźstwa, przełożony na język dziecięcy, tak, by i oni mogli zrozumieć dzisiejsze problemy. Łatwo i przystępnie. Nie pozostaje mi nic innego, jak zapisać sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę tutaj zaglądać! Bardzo interesująca pozycja! Uwielbiam edukacyjne książeczki dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że jestem bardzo ciekawa tej książeczki, chętnie sprawdzę, jak poruszono w niej trudną tematykę, tytuł zapisuję, aby nie umknął uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniale, ze powstaja takie ksiazki dla dzieci, mowiace o aktualnych wydarzeniach, inspirowane prawdopodobnymi historiami. Bardzo lubimy ksiazki Ewy Nowak, a tej na pewno poszukam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo potrzebna książka, ważne, żebyśmy najmłodszym opowiadali o problemach współczesnego świata

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale świetnie, że porusza się taką tematykę w książkach dla dzieci! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że dla dzieci temat faktycznie został ukazany w ciekawy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Należy przyznać, że często takie sytuacje zdarzają się na co dzień i mi jest bardzo szkoda takich mruczków. Całkiem niedawno także czytałam na stronie https://abc-kot.pl/imiona-dla-kota/ jakie imię dla kota będzie najlepszym wyborem.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!