Burza, William Szekspir

Autor: William Szekspir
Tytuł: Burza
Wydawnictwo
: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 15 min

Prospero zostaje pozbawiony tronu Mediolanu. Wraz z córką Mirandą trafia na wyspę, gdzie spędzają wiele lat. Gdy pewnego dnia widzą statek, na pokładzie którego jest m.in. Antonio, który pozbawił Prospera tronu, niedoszły władca ma plan. Mężczyzna, który jest też czarodziejem, wywołuje tytułową burzę, by uszkodzić statek. Pasażerowie również trafiają na wyspę…

Burza Williama Szekspira to kolejna sztuka angielskiego mistrza. Autor zachował w niej jedność czasu, miejsca i akcji, a głównym bohaterem uczynił Prospera.

Pozycja wyszła w serii Klasyka dla Dzieci wydawnictwa Tandem. Tekst jest dostosowany do odbiorcy – nie ma tu zbyt wielu wątków, nie pojawia się też podział na role. To raczej streszczenie tego utworu. Narrator opisuje wydarzenia i przybliża sceny, ale nie jest to zbyt szczegółowe.

Na początku tekstu pojawia się informacja dotycząca autora i jego twórczości. To wprowadzenie, które może spodobać się młodszym czytelnikom – nie wszyscy bowiem wiedzą, kim jest Szekspir. Nie zabrakło też spisu postaci z krótkim objaśnieniem, kto jest kim. To cenne, bo może bohaterów nie jest wielu, lecz nie poznajemy ich za dobrze w tym krótkim nagraniu.

Na plus wychodzi uwspółcześnienie języka – nie ma tu archaicznych i trudnych słów, które mogłyby zaburzyć odbiór. Podoba mi się też narracyjna forma, jaką ma tekst. Sztuki bywają trudne w odbiorze, ale tu nie ma tego problemu.

Lektorem audiobooka jest Jacek Dragun. Jego głos słyszałam już w kilku nagraniach klasyki. Pasuje do tych poważnych treści, odczytuje wszystko poprawnie i wyraźnie, choć momentami jakby nieco za szybko. Nie ma się jednak co dziwić, bo nagranie ma jedynie 15 minut, więc nie było czasu, by się niepotrzebnie zatrzymywać podczas realizacji.

Burza w wydaniu Klasyki dla Dzieci jest pozycją, która w bardzo ogólnikowy sposób przybliża fabułę sztuki. Nie jest to jednak zarzut wobec tej książki – utwór jest dzięki temu prostszy w odbiorze. Na plus wychodzi też fakt, że pozbawiono go niektórych scen i zostawiono główny trzon opowieści.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

7 komentarzy:

 1. Siostra słuchała wszystkie wydania z tej serii, są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze miło można spędzić czas z takimi szybkimi audiobookami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię zapoznawać się z tymi lekturami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji poznać tych historii, ale nie oznacza to, że nie będę miała okazji. Z chęcią zapoznam się z tymi wydaniami :) Dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo miło spędziłam czas z tymi krótkimi nagraniami audio. Cieszę się, że jest ich aż tyle.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje dzieci jakoś nigdy nie słuchały audiobooków. Ta propozycja jest faktycznie interesująca

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna seria. Myślę, że mogłabym zamówić tę i inne książki dla moich dzieciaków. Lubimy czytać i słuchać, więc super okazja 😁

  Zuzka

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!