Wynalazki roślin, Clive Gifford, Gosia Herba

 

Autor: Clive Gifford, Gosia Herba
Tytuł
Wynalazki roślin
Wydawnictwo
: HarperKids
Liczba stron
: 80

Czego możemy nauczyć się od roślin? Jakie rzeczy z ich budowy i funkcjonowania mogą nas zainspirować do poprawy życia? Czy rośliny mogą produkować energię i pomagać w leczenie chorób? Na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedź w książce Wynalazki roślin autorstwa Clive’a Gifforda i Gosi Hebry.

Książka wyszła w serii Akademia Mądrego Dziecka i skierowana jest do czytelników w wieku pięciu i więcej lat. To pozycja popularnonaukowa, w której narratorami są same rośliny. Każda z nich opowiada o sobie i o tym, czym zainspirowała ludzi.

Karty książki podzielono na kilka obszarów tematycznych. Rośliny umieszczono w dziedzinach takich jak energia czy robotyka. Znajdziemy tu na przykład palmę kokosową, bambus, trzcinę cukrową, eukaliptus, akację czy łopian. Na końcu pozycji jest też indeks, co bardzo mi się podobało.

Niektóre rośliny otrzymały własne rozdziały, ponieważ bardzo dużo można o nich powiedzieć. Na rozkładówkach znajdziemy informacje dotyczące ich pochodzenia, wyglądu czy właściwości. Pojawiają się ciekawostki. Na końcu są też przytoczone dane na temat tego, co dana roślina może nam dać. Przykładowo – palma kokosowa to nie tylko roślina wykorzystywana w budownictwie, której owoce można zjeść. Skorupy orzechów zainteresowały badaczy, którzy odkryli, że dzięki unikalnej strukturze są one odporne na wstrząsy, co może być wykorzystane w budownictwie na terenach zagrożonych trzęsieniem ziemi.

Są też rozdziały, w których zbiorczo i krótko omówiono rośliny, grupując je wokół jakiegoś tematu. Wprowadzenie informuje o tym, jak dane rośliny mogą pomóc. Potem przedstawiono kilka z nich i podano przykład ich zastosowania. Na przykład skrzydłokwiat trafił do grupy pogromców zanieczyszczeń, a z opisu dowiedziałam się, że ten kwiat pochłania szkodliwe substancje.

Książka ma świetne ilustracje, za które odpowiada Gosia Herba. Spod jej ręki wyszły zabawne i dowcipne obrazki. Rośliny mają oczy, uśmiechy, mimikę. Są czasem w coś ubrane – na przykład noszą okulary lub czapki. Odwzorowano je dość wiernie – od razu poznałam te, które już kiedyś widziałam. Ilustracje mają masę barw, co mi się podoba.

Zarówno tekst, jak i ilustracje sprawiają, że treść nie jest trudna w odbiorze. Ponieważ rośliny opowiadają o sobie w pierwszej osobie, skraca się dystans, a podane przez nie informacje są raczej ciekawostkami, a nie skomplikowanymi naukowymi informacjami z podręczników. Tekst dostosowano do odbiorcy, którym może być już przedszkolak.

Ta książka dostarczyła mi nie tylko ogromu nowych wiadomości, lecz także sprawiała, że dobrze się bawiłam przy jej lekturze. Polecam rodzicom, których dzieci chcą dowiedzieć się czegoś nowego, w nieco bardziej popularnonaukowej formie. Pięknie wykonana, a do tego mądra pozycja.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

10 komentarzy:

 1. To naprawdę bardzo wartościowa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto mieć na uwadze takie mądre pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne wydanie i ciekawa treść to gwarancja sukcesu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lektura wydaje się być ciekawa i wartościową. Z chęcią się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jestem nią całkowicie zachwycona. Nie tylko jest przepięknie wydana, ale dostarczy mnóstwa ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze z przyjemnością sięgam po tego typu wydania. To też jest świetne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepięknie wygląda ta książeczka i aż jestem ciekawa, jak wygląda jej wnętrze. Zamówiłam inną książkę z tej serii, a ilustracji które się w niej znajdują, robią przeogromne wrażenie To jak piękne obecnie wydają książki dla dzieci jest zaskakujące.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowne wydanie książki, ciekawa jestem jak wygląda w środku - muszę sprawdzić przy najbliższej okazji. W ogóle teraz jest tyle cudownych wydań książek dla najmłodszych, że aż ciężko wybrać - bo wszystko piękne!

  OdpowiedzUsuń
 10. super ze tyle nowinek mozna się dowiedziec z tej ksiązki :) super
  jestem zachcywona tą propozycja. cudownego dnia
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!