Wyspa pirata Protazego, Justyna Bednarek

Autor: Justyna Bednarek
Tytuł: Wyspa pirata Protazego
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 48

Pirat Protazy to wilk morski, który wraz z wiernym psem łupi statki. Swoje skarby przechowuje na wyspie. Gdy pewnego dnia na jego drodze pojawia się piękna istota, trafia go strzała Amora. Czy jednak Protazy będzie szczęśliwy?

Wyspa pirata Protazego Justyny Bednarek to krótka opowieść, która wyszła w serii Czytam sobie. Książka jest sklasyfikowana na poziom 2. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat, które uczą się lub szlifują zdolność czytania.

Książka ma ciekawą fabułę. Piraci to tematyka dla dzieci interesująca, a tu dodatkowo znajdziemy przygody i romantyczne momenty, więc jest jeszcze ciekawiej. Bohater jest postacią intrygującą – dawniej wiódł zwyczajne życie, ale poczuł zew przygody. Jako pirat rabuje skarby, a za kompana ma wiernego psa.

Seria Czytam sobie to seria książeczek dla najmłodszych czytelników. Charakteryzuje się tym, że tekst dostosowany jest do umiejętności dzieci. Poziom drugi to poziom dla dzieci, które zaczęły już naukę czytania. Zdania w tych powieściach są dłuższe i bardziej złożone. Pojawiają się dialogi, a tekst liczy sobie nawet do dziewięciuset wyrazów. Treści w serii Czytam sobie tworzą zazwyczaj znani, lubiani autorzy książek dziecięcych.

W poziomie drugim dzieci doskonalą nie tylko umiejętność czytania, lecz także poznają podstawowe głoski. Uczą się sylabizowania, co ułatwiają pojawiające się na stronach odnośniki. Czcionka jest duża, dostosowana do potrzeb czytającego. Pojawiają się też kolorowe rysunki. Tu za ilustracje odpowiada Magda Kozieł-Nowak. Jej rysunki są barwne, jakby nieco rozmyte na liniach. Podoba mi się klimat, który stworzyła.

Przyznam, że historia była interesująca, ale czasem wydawało mi się, że słowa w niej zawarte są za trudne dla dzieci – nie jestem przekonana, czy maluchy mają obecnie styczność ze słowami takimi jak nostalgia czy ekscentryk. Niemniej książka na pewno będzie miała swoich fanów i przyczyni się do pokochania czytania

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

6 komentarzy:

 1. Młodszemu chyba by spodbała się ta lektura. Lubi takie historie. Jednak też mam obawy co do tych trudnych słów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyspa pirata to ksiązeczka która moim zdaniem jest idealna dla małego chlopca, który dzieciak nie chciał by się wcielić w takiego pirata
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się ta czytelnicza propozycja. Wszystkie wydania z tej serii są świetne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna książeczka dla małego chłopca, który na pewno lubi pirackie przygody. Pewnie niejeden chłopiec chciał kiedyś zostać piratem, nawet na bal karnawałowy często takie przebrania wybierają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książeczka wydaje się na prawdę ciekawa. Mam małego chłopczyka w rodzinie, więc na pewno polecę tę książeczkę jego mamie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa książka, z chęcią zakupię ją do mojej własnej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!