Druga plama, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Druga plama
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 29. Druga plama
Wydawnictwo: Tandem/Storybox.pl
Czas trwania: 1 godz. 3 min

Premier i minister zgłaszają się do Sherlocka, ponieważ zagrożone jest bezpieczeństwo kraju. Został skradziony ważny dokument, nad którym pieczę miał minister. Sherlock ma za zadanie odnaleźć pismo nim zainteresują się nim wrogie wywiady. Tylko on może uratować Wielką Brytanię przed wojną.

Druga plama to dwudziesty dziewiąty tom o przygodach Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conan Doyle’a. Podobnie jak w poprzednich przypadkach narratorem pierwszoosobowym jest Watson. W jego opowieści nie brakuje uczuć i emocji, opinii i sądów, które może wydać, bo to on jest tu narratorem.

Fabuła jak zwykle zaczyna się od petenta, którzy przychodzi do Sherlocka. Detektyw wysłuchuje problemu, zadaje pytania, a potem zaczyna działać. Sprawdza tropy, szuka poszlak, rozmawia z ludźmi. Jego intuicja działa na korzyść i potrafi szybko znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Tu dodatkowo ciekawie wypada fakt, że sprawa ma bardzo wysokie znacznie – zagrożone jest krajowe bezpieczeństwo.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem tej części ponownie jest Maciej Więckowski. Większość pozycji dotyczących Holmesa w Klasyce dla dzieci czyta właśnie ten lektor. To zapewnia pewną spójność, podoba mi się taki sposób prezentacji tego cyklu. Nie brakuje w jego pierwszoosobowej narracji emocji, co bardzo mi się podoba. Relacjonuje wypowiedzi innych i oddaje dobrze ich uczucia.

Najmocniejszym punktem jest sprawa wagi państwowej oraz to, jak Sherlock postanowił ją rozwiązać. Zaimponował mi ludzki odruch, na jaki się zdobył ten detektyw. To kolejna dobra książka z Holmesem w roli głównej. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę serię.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

5 komentarzy:

 1. dziękuje Ci bardzo za informację o tym autobuku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też miałam okazję poznać ten tom. Bardzo podobało mi się rozwiązanie sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. może klasyka dla dzieci, ale sama chętnie poznałabym tą historię, tyle ze wolałabym ją sama sobie przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie mogę przekonać się do audiobooków, nie potrafię się na nich skupić. Ksiązkę jednak chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę chętnie bym przeczytała, bo lubię przygody Sherlocka :) Ogólnie mam wrażenie, że on potrafił tak sprawnie rozwiązywać sprawy jak nikt inny :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!