Basia i przegrywanie, Zofia Stanecka

 

Autor: Zofia Stanecka
Tytuł
Basia i przegrywanie
Wydawnictwo
: HarperKids
Liczba stron
: 24

Basia wyjeżdża z dziadkami i Lulą nad jezioro. Podczas złej pogody postanawiają pograć w gry. Mają do dyspozycji planszówki, karty, kości, a także wymyślone przez dziewczynki zabawy. Basia denerwuje się, że przegrywa, ale nie tylko jej idzie marnie w grach. Czy dziewczynka zrozumie, że nie liczy się wygrana, a dobra zabawa?

Basia i przegrywanie Zofii Staneckiej to kolejna pozycja, w której główną bohaterką jest ta sympatyczna dziewczynka. Tym razem tematyka dotyczy przegrywania i związanych z nim emocji.

W tym tomie nie tylko Basia źle czuje się z powodu przegranej. Każdy z bohaterów w jakiś sposób pokazuje swoje reakcje na to wydarzenie, gdy dotknie właśnie jego. Powoli do dziewczynki dociera, że nie zawsze może wygrywać. Dziadkowie przekonują ją, że liczy się dobra zabawa i wspólny czas. Miło jest wygrywać, ale nie zawsze się da, dlatego trzeba doceniać spędzane razem chwile.

Tematyka jest ważna i jak zawsze pokazana w ciekawy sposób. Basią targają silne emocje z powodu przegranej. Dopiero rozmowy ze starszymi i podzielenie się ich doświadczeniami sprawiają, że do dziewczynki dociera, na czym powinna się skupić.

Ilustracje do tego tytułu wykonała Marianna Oklejak. To ona powołała do życia Basię, a jej styl na stałe wpisał się w wygląd tej serii. Tekst często wkomponowany jest w jakiś sposób w ilustracje, postacie są urocze, a kolory żywe, ale nie ostre. Całość ma charakter i wygląda spójnie z innymi tomami tej serii.

Zawsze, gdy mam okazję czytać Basię, czuję, że to lektura rozbudowana. Niby to tylko 24 strony, do tego wiele miejsca zajmują ilustracje, a jednak tekstu jest dość sporo, wątki są rozbudowane i nie jest to płaska opowieść. Podoba mi się dobór tematyki, styl autorki i humor, który wyłapią na pewno dorośli – to często oni czytają książki dzieciom, więc dobrze, że i oni mogą nieźle się bawić podczas lektury.

Basia i przegrywanie to ciekawa pozycja z ważnym tematem. Po wspólnej lekturze można porozmawiać o emocjach i uczuciach, wyjaśnić, co jest ważne podczas gry w planszówki czy innej rywalizacji. Polecam bardzo mocno!

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

8 komentarzy:

 1. Książka porusza naprawdę ważną tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki o Basi są doprawdy genialne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat przegrywania jest ważny również dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się ta książeczka i nawet mam w domu inne z tej serii. Moja córka lubi tę bohaterkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o ksiązkach z Basią jednak w moim domu jeszcze żadnej z jej przygodami nie ma. Chyba pora to nadrobić

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz rywalizacji i przegrywania jest bardzo ważny nie tylko w kontekście gier.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja siostra kupuje książeczki o Basi dla swojej córki i super się sprawdzają, muszę spytać czy tą akurat już mają :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!