Wycieczka po mózgu, Matteo Farinella

Autor: Matteo Farinella
Tytuł: Wycieczka po mózgu
Seria: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej!
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 48

Tymek jest młodym neuronem, który wybiera się na wycieczkę po mózgu, by zobaczyć, gdzie najbardziej mu się podoba. Dzięki temu wybierze miejsce swojej pracy. Oprowadzany przez inny neuron poznaje zakamarki mózgu, dowiaduje się, jakie funkcję pełnią i na co mają wpływ.

Wycieczka po mózgu to pozycja dla dzieci. Jest to połączenie komiksowej formy z popularnonaukowym wydaniem. Z jednej strony mamy bowiem bohatera – Tymka – który jest neuronem. Wędruje po mózgu, a jego nauczyciel opowiada o tym, co w danej części się dzieje. Pojawiają się dialogi, chmurki z wypowiedziami. Z drugiej strony mamy ramki z informacjami bardziej naukowymi, ale napisanymi w formie przystępnej dla dziecka.

Neurony są narysowane w formie czerwonych istotek z oczami, ustami czy rękoma. Zachowują się jak ludzie – rozmawiają, chodzą, a nawet pracują. Dowiadujemy się o ich rolach dzięki wycieczce Tymka i jego przewodnika. Niektóre są zabawne – tam, gdzie wymaga się od nich, by kierowały ciałem człowieka, są napakowane jak sportowcy, a ci, którzy zajmują się kreowaniem pomysłów, mają wymyślne kształty.

Mały czytelnik może zapoznać się z działaniem i obszarami mózgu. Wszystko wyjaśnione jest w prosty sposób. Są oczywiście nazwy naukowe, jednak każda z nich krótko została wytłumaczona. Dodatkowo w pewnym momencie dowiadujemy się, że jesteśmy w głowie dziewczynki o imieniu Zosia. Obserwujemy na ekranach jedną z sytuacji, która jej się przytrafia. Na końcu wydania jest także podsumowanie – obrazek z układem nerwowym i mózgiem. Można uporządkować wiedzę.

Tekst i ilustracje w tej pozycji są autorstwa Mateo Farinelli. To włoski neurobiolog, który popularyzuje naukę. Specjalizuje się w opowieściach obrazkowych o mózgu, co widać w tej pozycji. W prosty sposób objaśnia młodym czytelnikom jego działanie.

Lubię, gdy pozycje dla dzieci są ładnie narysowane i przekazują mądre tematy. Tu właśnie się tak dzieje – działanie mózgu wyjaśnione jest w przystępnej, komiksowej formie, która trafi do młodego czytelnika. Podoba mi się oprawa graficzna tej pozycji, a tematyka jest ciekawa.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

7 komentarzy:

 1. I to jest propozycja czytelnicza wręcz idealna dla moich młodych czytelników, tytuł jak najbardziej znajdzie się na liście zakupowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zajmująca lektura, można dowiedzieć się z niej sporo nowych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu publikacje i z przyjemnością zamówię ją do swojej domowej biblioteki. Podoba mi się bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialna, króciutka i mądra książka. Ekstra jest ta seria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta lektura przyniosła nam sporo zabawy! Mój syn dowiedział się wiele ciekawyh rzeczy i to jedna z jego ulubionych lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie propozycje dla dzieci, które przekazują mądre tematy. Może kupię ją synkowi. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!