Przysługa dla czarnoksiężniczka, Magdalena Kubasiewicz

Autor: Magdalena Kubasiewicz
Tytuł: Przysługa dla czarnoksiężnika
Wydawnictwo
: SQN
Czas trwania: 8 godz. 37 min

Na progu domu Jagody Wilczek, warszawskiej czarownicy, pojawia się uczeń czarnoksiężnika. Jest ranny i prosi o pomoc, a kobieta nie może mu odmówić – w końcu wiąże ich przysięga. Mężczyzna nie chce powiedzieć, kto go tak urządził. Jagoda zaczyna podejrzewać, że Caleb ma coś wspólnego z atakami na czarownice. Zaczęły się one w tym samym czasie, w którym uczeń czarnoksiężnika pojawił się w Warszawie. Czy to on stoi za morderstwami?

Przysługa dla czarnoksiężnika Magdaleny Kubasiewicz to drugi tom serii Wilcza Jagoda. Jest to seria urban fantasy, w której główną bohaterką jest młoda czarownica, wiedźma klątw, Jagoda Wilczek. Trzecioosobowy narrator śledzi jej poczynania, lecz od czasu do czasu pokazuje też wydarzenia wokół Soni, uczennicy Jagody.

Fabuła w tym tomie skupia się na dwóch wątkach. Pierwszy z nich to płacenie długu u ucznia czarnoksiężnika. Jagodzie nie uśmiecha się ratowanie z opresji Caleba. Mężczyzna ukrywa się przed magiczną policją, jest też poturbowany, a nie chce skorzystać z pomocy magomedyków. Jagoda radzi sobie jak może, ale obecność Caleba nie jest jej miła. Drugi wątek to poszukiwanie sprawcy morderstw na czarownicach. Jagoda mimowolnie wplątuje się w tę sprawę, podejrzewa Caleba o dokonywanie tych zbrodni. Kobieta naraża się na niebezpieczeństwo, a na dodatek jej działania zagrażają życiu i zdrowiu Soni.

Autorka ma przyjemny styl pisania. Podobała mi się wykreowana przez nią fabuła, pomysł na rozwiązywanie zagadki zbrodni i dodanie elementów z życia prywatnego Jagody. Nie jest dzięki temu płasko – z jednej strony śledzimy poszukiwania zbrodniarza, z drugiej dowiadujemy się więcej na temat mocy głównej bohaterki i jej stosunków z uczennicą.

Na uwagę zasługuje fakt, że autorka sprawnie radzi sobie nie tylko z budowaniem atmosfery, lecz także z wyjaśnianiem intrygi. Podobało mi się też wprowadzenie elementów humorystycznych – w dialogach, ale też sytuacjach. Nie było to przesadzone, ale przyjemnie rozbijało poważne sceny.

To, czego mi nieco zabrakło, to lepsze rozbudowanie tła wydarzeń. Warszawa jako miejsce akcji brzmi interesująco, ale tu nie jest ona praktycznie widoczna. Połączenie świata magicznego i niemagicznego, ich współistnienie obok siebie, to coś ciekawego, lecz w powieści nie ma za bardzo informacji na ten temat.

Lektorką audiobooka jest Laura Breszka. Fenomenalnie przeczytała pierwszy tom, zachwyciła mnie wtedy jej interpretacja tekstu. Tym razem jednak Jagoda w jej wykonaniu miała inną barwę, intonację głosu. Wcześniej wydawała się znudzona, silna, beznamiętna, teraz częściej kojarzyła mi się z łagodniejszą kobietą. Nie jest to duża wada, ale zaskoczyło mnie to podczas słuchania. Nie zabrakło jednak emocji w dialogach, które wypadły przekonująco i bardzo mi odpowiadały.

Przysługa dla czarnoksiężnika to dobre urban fantasy. Pozycja spodoba się tym czytelnikom, którzy chcieliby zacząć przygodę z powieściami z elementami fantastyki. Mimo że główna bohaterka jest wiedźmą, a klątw jest tu całkiem dużo, to równoważy je sprawa morderstw i poszukiwania zbrodniarza. Czekam na kolejne tomy z serii.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

8 komentarzy:

 1. Nie wiem nie mogę się przekonasz do audiobooków zdecydowanie wolę klasyczna książkę
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakiś czas temu czytałam inną książkę autorki i również przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę że jest to idealna propozycja dla mojaj córki. Z pewnością by się jej spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest to książka dla mnie, bo sięgam po inny gatunek, ale wiem, kogo może zainteresować, więc podam dalej Twoją recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię przebywać w klimatach fantasy, także urban, z przyjemnością zainteresuję się serią. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jest to gatunek, który lubię czytać, wiec tym razem nie skuszę się na serię. Jednak znajdą się osoby, których z pewnością zachwycą te książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka nie dla mnie, nie są to moje klimaty. Myślę jednak, że mogłabym podsunąć tę lekturę kuzynce. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy tom pokochałam, drugi jest jeszcze lepszy!
  Jedna z topowych książek tego roku jak dla mnie!

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!