Kraina dzielnych obozowiczów, Martyna Kwiatkowska

Autor: Martyna Kwiatkowska
Tytuł: Kraina dzielnych obozowiczów
Liczba stron: 16

Dorcia, Tadek i Maciek postanawiają dołączyć do harcerstwa. Znajdują druhnę, która opowiada im, jak wygląda bycie harcerzem. Dzieci przygotowują się też na pierwszy wyjazd bez rodziców. Obóz będzie dla nich lekcją samodzielności.

Kraina dzielnych obozowiczów Martyny Kwiatkowskiej to pozycja dla młodszego czytelnika. Dzieci poznają trójkę przyjaciół – Dorcię, Tadka i Maćka. W tym tomie skupiono się na tym, czym jest harcerstwo i jak bohaterowie wybrali się na pierwszy obóz harcerski.

Mali bohaterowie rozmawiają o tym, że chcą dołączyć do drużyny harcerskiej. Autorka krótko przybliża zadania, które ich czekają. Są to nie tylko zbiórki i spotkania, lecz także prawdziwy obóz z dala od rodziców. Każde z dzieci inaczej podchodzi do tego wyjazdu, ale najważniejsze jest, że są razem.

Podoba mi się, że autorka umieściła w fabule tematykę harcerską. Dla małych czytelników może to być pierwsze spotkanie z tą inicjatywą. Myślę, że dzięki lekturze mogą podpytać rodziców o ten temat, a może nawet sami poszukać drużyny w swojej okolicy.

Autorka w ciekawy sposób prezentuje przyjaźń między bohaterami. Nie tylko są ze sobą szczerzy i lubią razem spędzać czas, lecz także są dla siebie wsparciem. Pomagają sobie w trudnych chwilach niepewności przed wyjazdem. To duży plus, bo książki dla dzieci powinny pokazywać sytuacje nie do końca wprost – nie mówić tylko, że Dorcia, Tadek i Maciek to przyjaciele, lecz udowadniać w różnych wydarzeniach z ich życia, że właśnie tak jest.

Kraina dzielnych obozowiczów została zilustrowana przez Olgę Vitos. Rysunki są kolorowe i rozmaite. Czasem to cała strona ilustracji, a czasem tylko element umieszczony między tekstem. Podoba mi się to wzbogacenie treści o rysunki – nadaje książce baśniowego klimatu.

Kraina dzielnych obozowiczów to krótka pozycja z jednym głównym wątkiem – w sam raz dla młodszych czytelników. Ma morał i przesłanie, a autorka postarała się, by tekst nie był trudny, ale dostosowany do możliwości odbiorcy. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce. 

14 komentarzy:

 1. Właśnie ta tematyka harcerstwa jest wyróżnikiem serii ❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie dzięki tego typu książkom możemy wprowadzić dzieciaki w przestrzeń pasji i szukania dróg na spełnienie się, tak aby wiedzieć, że życiu warto nadawać sens poza zwykłą codziennością. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem, że dziewczyny - Martyna i Paulina - były harcerkami, więc jak nikt znają się na tym temacie i dobrze, że umieściły go w swojej książce

  OdpowiedzUsuń
 4. Harcerstwo jest wspaniałą pasją, która na przestrzeni lat łączy różne pokolenia ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Harcerstwo - sama na obozy jeździłam. Fantastyczne wspomnienia. Poza tym uczy dzieciaki samodzielności. Kolejna książka z dobrym przesłaniem

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się, że Martyna wydaje tyle książeczek dla dzieci. Super, że się spełnia w tym co lubi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie zamówię sobie te książeczki i sprawdzę jak będą podobały się dla mnie i mojej córeczki.

  OdpowiedzUsuń
 8. super że Martyna już wydała tyle książeczek :) trzymam za nią kciuki

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę wreszcie kupić jakieś książki Martyny. Są naprawdę świetne i idealne dla młodszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 10. W biblioteczce mojej córki nie ma ani jednej książki z harcerstwem w tle, muszę to zmienić i będę mieć na uwadze tę książkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnoszę wrażenie, że nie jest to za popularny temat, więc tym lepiej wypełnia niszę.

   Usuń
 11. Chyba najbardziej ciekawi mnie ten temat harcerstwa, fajnie, że poświęcono mu aż całą książeczkę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna historia, z resztą każda ma w sobie to coś. Tę akurat miałam przyjemność czytać moim chrześniakom i byli zachwyceni.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajna propozycja dla dzieci. Może zamówię ją do naszej rodzinnej biblioteczki. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!