Most dusz, Victoria Schwab

Autor: Victoria Schwab
Tytuł: Most dusz
Pełny tytuł: Bridge of Souls
Wydawnictwo: Zygzaki
Liczba stron: 352

Cassidy i jej rodzice trafiają do Nowego Orleanu, gdzie kręcony będzie kolejny odcinek programu o nawiedzonych miejscach. Dziewczyna orientuje się, że jest obserwowana, a zjawa, która ją prześladuje, nie ma przyjaznych zamiarów. Kontaktuje się z przyjaciółką, która zaczyna się niepokoić o Cass. Czy dziewczyna pozbędzie się ducha i odzyska spokój?

Most dusz to trzeci tom serii fantastycznej dla młodego czytelnika autorstwa Victorii Schwab. Główna bohaterka ma dwanaście lat. Cass jest również narratorką powieści. Rok temu dziewczyna uniknęła śmierci, ale od tego czasu widzi duchy, a jej zadaniem jest odsyłanie ich w dalszą podróż. Jedynie swojego najlepszego przyjaciela, który jest także duchem, nie chce odsyłać.

Główna bohaterka jest sympatyczna i przyjacielska. Potrafi na dziesiątki sposobów umknąć rodzicom, by zająć się duchami. Nie jest bezwzględną łowczynią, ale rozumie, że jej zadaniem jest odsyłanie zjaw. Z każdym tomem widać jednak, że nastolatka jest zmęczona swoją misją. Ciągle narażona jest na niebezpieczeństwo, a na dodatek musi uważać na Jacoba, czyli ducha-przyjaciela, który zaczyna rosnąć w siłę.

Przygody Cass czasem mrożą krew w żyłach. Atmosfera – nawet kolorowych i barwnych okolic Nowego Orleanu – bywa ciężka i gęsta od niebezpieczeństw. Nie mamy tu do czynienia z brutalnością, ale podczas czytania pojawić się może gęsia skórka z powodu uczucia niepokoju, gdy dziewczyna przemierza świat za Zasłoną i mierzy się z duchami. To naprawdę strzał w dziesiątkę – powieść, która spodoba się nie tylko fanom fantastyki, lecz także ma nutkę horroru w sobie.

Na uwagę zasługują też miejsca, które opisuje autorka. Nie brakuje ciekawostek historycznych znanych i popularnych kierunków turystycznych. Odwiedziliśmy z Cass Londyn i Paryż, a teraz trafiamy do Nowego Orleanu. Rodzice dziewczyny serwują informacje o klęskach i zbrodniach, znanych postaciach, które mogą powracać jako duchy, a wszystko to okraszone paranormalnymi historiami.

Książka skierowana jest do młodszego czytelnika, co da się odczuć podczas czytania. Nie ma tu nadmiaru wątków, krwawych scen, a wszystko jest wyważone tak, by trzymać w napięciu. Autorka radzi sobie bardzo dobrze z prowadzeniem narracji jako młoda dziewczyna, dwunastolatka. Nie ma tu miejsca na wątki romansowe, jest za to przygoda podszyta niebezpieczeństwem. Ważną kwestią jest też przyjaźń. Oprócz tego pojawiają się wątki związane z rodziną – Cass ma wyrzuty sumienia, że okłamuje rodziców, źle jej z tym, ż ukrywa przed nimi prawdę.

Podoba mi się graficzna strona powieści, która jest spójna z poprzednimi tomami – rozdziały i części odznaczają się niebieskimi grafikami, a całość wygląda niezwykle atrakcyjnie. Ładne wydanie sprawia, że całość wypada elegancko. Nie ma jednak w tych ozdobnikach przesady.

Most dusz to kolejna ciekawa część przygód Cass. Jestem zafascynowana tą serią, chociaż trzeba przyznać, że widać, że jest ona skierowana do młodszego odbiorcy. Mimo wszystko dobrze mi się ją czyta i czekam na następne tomy.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

6 komentarzy:

 1. Ciekawa jestem czy mojej starszej córce by się spodobało. Ostatnio lubi przygody z dreszczykiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że do książek tej pisarki mam bardzo mieszane uczucia. Czasami ją uwielbiam, innym razem mocno mnie nudzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się to, że w tym tomie nie brakuje ciekawostek historycznych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój synek jest jeszcze na taką lekturę trochę za mały, a sama wolę jednak w książki, w których jest więcej krwawych scen. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki o tematyce fanstatycznej już od pewnego czasu mnie nie interesują. Jednak recenzja ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja córka lubi takie książki i chętnie je czyta. Podsune jej ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!