Czerwony świt, Jędrzej Pasierski

Autor: Jędrzej Pasierski
Tytuł: Czerwony świt
Wydawnictwo: Czarne
Czas trwania: 9 godz. 17 min


Po całonocnej imprezie paczka przyjaciół udaje się do ekskluzywnego mieszkania, w którym planują odpocząć i poczekać na zaćmienie słońca. Apartament należy do aktorki, Sary Kosowskiej. Jej przyjaciele obserwują niebo, a w tym czasie kobieta umiera spokojnie na własnej kanapie. Czy ktoś ją zamordował? Sprawą zajmuje się komisarz Nina Warwiłow.

Czerwony świt to trzecia część cyklu o policjantce Ninie Warwiłow. Autorem serii jest Jędrzej Pasierski. Wydarzenia relacjonuje trzecioosobowy narrator. Na wstępie przedstawia grupę przyjaciół i prezentuje śmierć aktorki, potem na scenę wkracza Nina Warwiłow i rozpoczyna się śledztwo.

Nina Warwiłow to postać interesująca. Silna osobowość, kobieta w średnim wieku, która urodziła niedawno córkę. Rolę matki spycha jednak na drugi plan, a wychowaniem Mili zajmuje się ona i dwóch mężczyzn – ojciec dziewczynki i były partner kobiety. Nina ma też ojca, który tkwi w szpitalu, a jego przeszłość jest niejasna.

Sprawa kryminalna w tym tomie jest bardzo ciekawie skonstruowana. Przede wszystkim Nina musi działać szybko, by mieć jakieś poszlaki, nim media zwęszą śmierć znanej i lubianej aktorki. To tylko utrudni dochodzenie. Kobieta rozmawia z podejrzanymi i wysuwa teorie, ale brakuje jej dowodów.

Jak zawsze u Pasierskiego to, co się czytelnikowi wydaje, jest najmniej prawdopodobne. Autor w dobrym stylu prowadzi narracje i mimo że serwuje ślepe uliczki, są one bardzo prawdopodobne i dlatego tak trudno pogodzić się z ich odrzuceniem. Finał jest zaskakujący, a wyjaśnienie konkretne i logiczne. Narracja prowadzona jest tak, że nie można się oderwać. Sprawy kryminalne są poprzeplatane życiem głównej bohaterki, które jest równie skomplikowane co jej śledztwa. Nie można jednak powiedzieć, by te sceny były nudne i hamowały fabułę, bo są przemyślane i uzupełniają postać Niny.

Narracja serwuje nie tylko wyniki śledztwa, lecz także co jakiś czas uchyla rąbka tajemnicy dotyczącego działań potencjalnych sprawców. Widzimy osoby z otoczenia Sary Kosowskiej, jej przyjaciół, którzy stresują się przesłuchaniami i popełniają błędy, chcąc chronić samych siebie. Każdy z nich ma coś na sumieniu, co tylko podsyca zainteresowanie lekturą.

Seria o Ninie Warwiłow kojarzy mi się nieco ze skandynawskimi kryminałami. Nie ma tu akcji, która gna na łeb, na szyję, jest raczej spokojne dochodzenie. Narracja leniwie sunie na przód, co w pierwszym tomie odrobinę mnie drażniło, ale w kolejnym okazało się mocną stroną tekstu. Na plus wychodzi też bohaterka. To normalna kobieta, której życie nieco się pokomplikowało, ale nie jest męczennicą.

Lektorem audiobooka jest Janusz Zadura. Lubię jego głos i cieszę się, że kolejną powieść z serii o Ninie Warwiłow czyta właśnie on. To sprawia, że mam poczucie spójności wydania. Lektor potrafi wczuć się w tekst, oddać emocje bohaterów. W kilku przypadkach zmienia też nieco tonację i barwę, by dało się odróżnić postacie, które mówią w danej chwili.

Czerwony świt to bardzo dobry kryminał. Chociaż w każdym tomie sprawa jest inna, to warto poznać tę serię od początku, bo wątki prywatne głównej bohaterki mają tu spore znaczenie. Polecam waszej uwadze ten cykl.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

5 komentarzy:

 1. Bardzo lubię wchodzić w kryminalne klimaty, zatem chętnie zapoznam się z tym cyklem, teraz mniej mam czasu na czytanie, może zatem przekonam się do słuchania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie klimaty. Myślę, że ta seria mógłaby mi się spodobać, ale musiałabym zacząć od pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dobrze pamiętam to chyba bodajże w lutym w ramach odskoczni sięgnęłam po książkę o typowo dochodzeniowo-kryminalnej fabułę. Szczerze? Podoba mi się. Kiedyś dużo ich czytałam. Idzie jesień, więc myślę, że książki znacznie częściej pójdą nam w ruch. Dobra pozycja! 😁

  OdpowiedzUsuń
 4. W takim razie będę miała na uwadze ten cykl od początku. Lubię zapoznawać się z kryminałami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się interesująca, więc zapisuję sobie tytuł i zamówię ją w najbliższym czasie,

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!