Co robimy, gdy śpimy, Matteo Farinella

Autor: Matteo Farinella
Tytuł: Co robimy, gdy śpimy
Seria: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej!
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 48

Tymek podjął już pracę w jednym z obszarów mózgu. Jest pracowity, lubi swoje zajęcie. Jednak gdy przychodzi noc, a Zosia idzie spać, nie może zrozumieć, dlaczego musi przerwać swoją pracę. W wyjaśnieniu pomoże mu pani Rita, która oprowadzi go po mózgu śpiącej dziewczynki.

Co robimy, gdy śpimy to pozycja dla dzieci. Jest to połączenie komiksowej formy z popularnonaukowym wydaniem. Z jednej strony mamy bowiem bohatera – Tymka, znanego już z poprzedniej pozycji – który jest neuronem. Pojawiają się dialogi, chmurki z wypowiedziami. Z drugiej strony mamy ramki z informacjami bardziej naukowymi, ale napisanymi w formie przystępnej dla dziecka.

Neurony są narysowane w formie czerwonych istotek z oczami, ustami czy rękoma. Zachowują się jak ludzie – rozmawiają, chodzą, a nawet pracują. Mają jednak nieco różne wyglądy – warto przyjrzeć się chociażby koszmarowi, który pojawia się w treści.

Mały czytelnik może zapoznać się z działaniem mózgu w nocy. Wszystko wyjaśnione jest w prosty sposób. Są oczywiście nazwy naukowe, jednak każda z nich krótko została wytłumaczona. Na końcu wydania jest także podsumowanie – obrazek informacjami do uporządkowania na temat snu.

Tekst i ilustracje w tej pozycji są autorstwa Mateo Farinelli. To włoski neurobiolog, który popularyzuje naukę. Specjalizuje się w opowieściach obrazkowych o mózgu, co widać w tej pozycji. W prosty sposób objaśnia młodym czytelnikom jego działanie.

Tematyka działania mózgu w nocy jest interesująca. Zazwyczaj nie zastanawiamy się, co się dzieje, gdy śpimy. Tu możemy dowiedzieć się, skąd biorą się sny i ile czasu powinno się przespać. Mowa jest o odpoczynku i o tym, co to jest lunatykowanie.

Lubię, gdy pozycje dla dzieci są ładnie narysowane i przekazują mądre tematy. Tu właśnie się tak dzieje – działanie mózgu wyjaśnione jest w przystępnej, komiksowej formie, która trafi do młodego czytelnika. Podoba mi się oprawa graficzna tej pozycji, a tematyka jest ciekawa.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

7 komentarzy:

 1. Niezwykle ciekawa historia, wielokrotnie już czytaliśmy ją z synem. Wiele ciekawostek podanych w bardzo atrakcyjnej formie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię książeczki dla dzieci, które przekazują mądre tematy i mają ładne, kolorowe ilustracje. Myślę, że ta, o której piszesz, spodobałaby się mojemu synkowi. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też poznałam tę książkę, podoba mi się jej wydanie i zawarta w niej treść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak najbardziej książka musi znaleźć się w naszej domowej bibliotece, idealna propozycja na czytelnicze spotkanie z młodymi miłośnikami nauki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra książka dla dzieci to taka, która coś wnosi. Tak, jak ta, którą tutaj opisujesz. Mój młodszy syn co rusz się mnie pyta, jak to jest, jak zasypia, czy mu się oczy otwierają itd. Bardzo lubimy takie książeczki

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa jest ta książka i chętnie widziałabym ją w swojej domowej biblioteczce dla dzieci. Będę ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Paulina Kwiatkowska2 listopada 2022 12:03

  Jest to bardzo ciekawe wydanie, które warto polecać dalej.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!