Królewska buntowniczka, Georgie Blalock

Autor: Georgie Blalock
Tytuł: Królewska buntowniczka
Tytuł oryginalny: The Other Windsor Girl: A Novel of Princess Margaret, Royal Rebel
Wydawnictwo
: Kobiece
Liczba stron: 352

Vera po śmierci narzeczonego uznawana jest już za starą pannę. Gdy jej kuzyn oświadcza jej, że księżniczka Małgorzata chce ją poznać, kobieta jest zaskoczona. Okazuje się, że księżniczka czytuje romanse, które Vera pisze pod pseudonimem i to właśnie alter ego dwudziestoczterolatki interesuje siostrę przyszłej królowej. Vera trafia do kręgu przyjaciół księżniczki. Jak odnajdzie się w tym świecie?

Królewska buntowniczka Georgie Blalock to powieść o Małgorzacie Windsor, księżniczce, siostrze królowej Elżbiety II. Pierwszoplanową postacią, wokół której rozgrywa się narracja, nie jest jednak sama księżniczka, lecz dama dworu – Vera. Poznajemy ją, gdy ma dwadzieścia cztery lata, jej narzeczony zginął na wojnie. Jedynym marzeniem kobiety jest przeprowadzka do Ameryki, gdzie mogłaby pisać, czyli robić to, co najbardziej kocha. W tajemnicy wydaje powieści romansowe, odkłada zarobione w ten sposób pieniądze, by móc uciec od surowych rodziców.

Vera poznaje Małgorzatę i pozwala nam zobaczyć ją jej oczami. Księżniczka znana była jako skandalistka i buntowniczka, lecz główna bohaterka widziała w niej coś innego. Małgorzata była kobietą, która łaknęła miłości – chciała być podziwiana, adorowana i kochana. Wszyscy w jej otoczeniu mieli ją wielbić, a gdy ktoś miał inne zdanie lub odważył się sprzeciwić księżniczce, kończył poza kręgiem jej znajomych. Kobieta źle lokowała uczucia, ale dla związku była gotowa poświęcić wiele. Chciała być z kimś, dlatego przymykała oczy na zdrady i lekceważenie ze strony mężczyzn.

Vera opowiada też o swojej znajomości z księżniczką. Traktuje ją jak arystokratkę, zwraca się do niej z szacunkiem, tytułując, nie mówiąc po imieniu. Potem awansuje z przyjaciółki na damę dworu, a jej obowiązki się rozszerzają. Nadal jednak musi być wobec niej delikatna. Nie może pozwolić sobie na brutalną szczerość wobec Małgorzaty. Widzi ją w różnych sytuacjach – często nieoficjalnych. Vera jest dyskretna, ale nie zawsze potrafi przejść do porządku dziennego nad tym, co robi księżniczka.

W powieści znajdziemy również wątek dotyczący samej Very. Nie jest ona bowiem tylko obserwatorką życia Małgorzaty. Ma swoje marzenia i pragnienia. Widzimy jej trudne relacje z rodzicami, a także flirty z pewnym mężczyzną. Śledzimy jej karierę pisarską. Jednak służba na dworze okazuje się dla niej o wiele bardziej wymagająca – Vera nie chce zostawić księżniczki, zależy jej na Małgorzacie, dlatego podporządkowuje jej całe swoje życie.

Królewska buntowniczka to przyjemnie napisana powieść, w której nie brakuje interesujących szczegółów dotyczących brytyjskiej monarchii. Ta fikcja historyczna spodoba się tym, którzy lubią czytać książki o prawdziwych postaciach. Interesujące bohaterki i ich nietypowa, momentami szorstka przyjaźń, sprawiają, że czytamy o tej relacji z ogromnym zaciekawieniem.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

6 komentarzy:

 1. O, to chyba książka na czasie! Z chęcią przeczytam co tam na dworze angielskim się dzieje, nawet, jeśli to wersja mocniej fabularyzowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie, od czasu do czasu lubię sięgać po takie powieści, szczególnie jeżeli są lekko napisane.

  OdpowiedzUsuń
 3. To dobrze, że w tym przypadku z relacją bohaterek zapoznaje się z prawdziwym zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka przyciąga wzrok. Książka wydaje się być ciekawa, jednak osobiście nie jestem fanką takich klimatów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętne bym ją przeczytała. Okładka jeszcze bardziej zachęca do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnością przeczytam te książkę. Lubię od czasu do czasu sięgać po takie lektury

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!