5 serii dla dzieci


2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci. Jest to też rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. Pomyślałam, że z tej okazji przedstawię wam książki dla najmłodszych, które mnie urzekły.


Seria Krok po kroku
Jak pokazać dziecku, że pewne czynności są potrzebne i wcale nie są trudne do wykonania? Najlepiej przekonać je w sposób zabawny i łatwy do zapamiętania, na przykład dzięki wierszykom. W tym celu powstała seria Krok po kroku, a autorką tekstów do książeczek jest Urszula Kozłowska.
W serii znajdziemy tytuły, które uczą dzieci higieny jamy ustnej, oswajają z nocniczkiem i pozwalają pożegnać się ze smoczkiem. Jest też książeczka, która ma za zadanie pomóc maluchom w zaśnięciu. Teksty w książeczkach są krótkie, a ich największą zaletą jest to, że są rymowane.

źródło: Egmont

Seria Mr Men
Książeczki opowiadają o emocjach i zachowaniach, które towarzyszą nam na co dzień. Na przykład jest tytuł o Panu Bałaganie, o Małej Pomocnicy czy Małej Uparciuszce. Rysunki są proste, ale przyciągają wzrok, a tekstu jest niewiele. Czyta się szybko, nie brakuje jednak refleksji nad treścią pozycji. Są ślicznie wydane i naprawdę pomysłowe.
Autorem serii jest Roger Hargreaves. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy książek.
 
źródło: Egmont
Seria Czytam sobie
Tej serii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, od lat bowiem podbija serca małych czytelników. Seria pomaga w nauce samodzielnego czytania i podzielona jest na trzy poziomy. W pierwszym mamy niewiele słów, większość kartki zajmują ilustracje. Kolejny poziom to już dłuższy tekst, który posiada elementy dialogu. Dla starszych przygotowano książki z około 2 500 słów, zdania są dłuższe i bardziej złożone, a na końcu znajdziemy słowniczek trudnych wyrazów. Tytuły są bardzo zróżnicowane i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
 
źródło: Egmont
Seria Poczytaj ze mną
Mocną stroną tej serii jest wykorzystanie różnych typów literatury i tematów, które przygotowano z myślą o dzieciach. Jest klasyczna baśń, ale też fantastyka, a nawet kryminał. Dzięki temu dzieci poznają nowe gatunki i formy literackie. Twórcy wymyślili tę serię także po to, by kształcić w dzieciach i rodzicach nawyk wspólnego czytania.


Seria Nowa księga bajek
W tej serii znajdziemy postacie dobrze znane i lubiane, które wcześniej obserwowaliśmy na ekranach kin i telewizorów. Nowe przygody, historie i tajemnice sprawiają, że dzieci nie muszą się rozstawać z ulubionymi postaciami, mają za to szansę poznać ich dalsze losy. Szata graficzna jest interesująca, a obrazki przepiękne.

8 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis, na pewno sprawdzimy te pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż szokda, że w moim otoczeniu nie ma dzieciaków w takim wieku, by poznawać tego rodzaju historie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w dzieciństwie uwielbiałam serię Minibajeczki (czy jakoś tak) i na nich nauczyłam się czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super post, bardzo mi się przyda, mam ostatnio dużo dzieci w rodzinie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć z nich posiadamy w swojej małej biblioteczce, a dzięki tobie zyskalam liste kolejnych do kupienia. Świetny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jestem fanka klasyków - Dzieci z Bullerbyn i Mały Książę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnia propozycja trafiona w punkt, moja młodsza córka stała się ostatnio fanką star wars

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za pomysły na prezenty, gdy będę wybierał się do znajomych, którzy maja małe dzieciaki. ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!