Innymi słowy, Yee-Lum Mak


Autor: Yee-Lum Mak
Tytuł: Innymi słowy
Pełny tytuł: Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata
Tytuł oryginalny: Other-Wordly
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 64

Czy istnieją takie słowa, które precyzyjnie określają coś, czego w naszym języku nie da się opisać jednym wyrazem? Czy da się wyrazić pewne uczucia za pomocą obcego słowa? A może inne języki po prostu są bogatsze w słownictwo? Okazuje się, że na świecie jest masa wyrazów, które idealnie wyrażają pewne stany, zachowania, rzeczy. O tych właśnie wyrażeniach jest pozycja Innymi słowy Yee-Lum Mak.

Autorka zebrała różne wyrazy z różnych języków, które oznaczają pewne stany, zachowania, uczucia. To nie jest zbiór prostych słów typu „miłość” czy „przyjaźń”. Są to specjalnie wybrane zwroty, które określają konkretne rzeczy. Jednym z nich jest tęsknota za kimś, kogo już nie ma, a kogo się kochało. Innym jest na przykład nawiązanie kontaktu wzrokowego z inną osobą, który ma na celu zmuszenie tej osoby do uczynienia pierwszego kroku. A dla książkoholików też znalazło się odpowiednie słowo – oznaczające kupowanie książek i nieczytanie ich.

Takie i wiele innych słów z różnych języków znajdziemy w tej pozycji. To ciekawy zbiór wyrazów z wyjaśnieniem dla osób otwartych i chcących dowiedzieć się czegoś nowego. Interesujące zestawienie wyrazów, które faktycznie oznaczają coś, co czujemy lub robimy, a nawet nie wiemy, że ma to swoją nazwę gdzieś na świecie.

Wielka zasługa w oddaniu odpowiedniego znaczenia omówionych słów jest po stronie tłumaczy. Michał Rusinek i Kuba Rusinek doskonale poradzili sobie z przełożeniem na polski opisów i definicji słów wymienionych w pozycji.

Książka jest pięknie wydana. Nie tylko słowa są w niej interesujące, lecz także ilustracje, które znajdziemy w pozycji. Ich autorem jest Kelsey Garrity-Riley. Przyciągają wzrok, pasują do opisywanych rzeczy i ładnie uzupełniają całość.

Innymi słowy to książka-ciekawostka. Idealna dla młodszych i starszych, osób ciekawych świata, które chcą zabłysnąć w towarzystwie wiedzą.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont:


3 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!