Czy to pierdzi?, Nick Caruso, Dani Rabaiotti


Autor: Nick Caruso, Dani Rabaiotti
Tytuł: Czy to pierdzi?
Pełny tytuł: Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt
Tytuł oryginalny: Does It Fart? The Definitive Field Guide to Animal Flatulence
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 145


Organizmy żywe – oddychają, rozmnażają się, spożywają pokarmy, a potem… je wydalają i nierzadko także mają wiatry. Temat, o którym mówi się niewiele, czyli bąki w świecie zwierząt. Z ciekawości, która zrodziła się w głowach Nicka Caruso i Dani Rabaiotti powstała książka, która ma rozwiać (trafne określenie) wątpliwości, czyli Czy to pierdzi?.

W książce znajdziemy kilkanaście różnych organizmów, które sprawdzono pod kątem gazów. Autorzy zebrali informację na temat m.in. różnych gatunków węży, ryb i owadów. Ich założeniem było przedstawienie odpowiedzi na pytanie, czy dany okaz oddaje gazy. Krótkie, jednostronicowe opisy dają nie tylko informacje na ten temat, lecz także są wpisami o konkretnych zwierzętach. Czytelnik może dowiedzieć się na przykład o zwyczajach danych istot, sposobie ich odżywania i badaniach, które doprowadziły do uzyskania odpowiedzi na te pytania.

Wpisy na temat zwierząt są zatem naszpikowane informacjami, nie są jednak nudne jak encyklopedia. Napisano je lekko, ciekawie i z pewnym dystansem. Świadczy o tym chociażby notka na temat dinozaurów czy jednorożców. Dzięki tym wpisom można zauważyć, że do tematu puszczania bąków autorzy podeszli na luzie, bez niepotrzebnego napięcia, które może wywołać w niektórych już sam temat lub tytuł pozycji.

Notatki uzupełnione są ilustracjami Ethana Kocaka. Nie każde zwierzę dostało własny rysunek, ale i tak jest ich całkiem sporo. Są dość proste, ale nadają pozycji lekkości i sprawiają, że książka jest atrakcyjna zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. 

Czy to pierdzi? to ciekawa pozycja na temat dość prozaicznego i zwyczajnego zjawiska. Autorzy postarali się zebrać informacje nie tylko na temat istot, które mają gazy, lecz przedstawiają też takie, które nie puszczają bąków i takie, na temat których trudno orzec jednoznacznie. To pozycja, której nie da się przeczytać za jednym razem, mimo że jest ciekawa. Jest raczej lekturą do kilkukrotnego przejrzenia – najpierw pod kątem zwierząt, które nas interesują, potem pod kątem tych, których nie jesteśmy pewni, jaka będzie odpowiedź, a następnie do uzupełnienia informacji na temat reszty istot. Niemniej naprawdę polecam, jeśli jesteście ciekawi świata i otwarci na nowe wiadomości.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Insignis:4 komentarze:

 1. Joanna Skrzypek10 kwietnia 2018 11:25

  Ta książka wydaje się być idealną pozycją dla dzieci, które zadają milion pytań :) poczekam, aż moja córka trochę podrośnie i sama ją kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przypuszczam, że książka spodoba się młodym czytelnikom, tak ciekawym otaczającego świata. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto rozbudzać ciekawość dzieci takimi książkami, a i samemu można się czegoś nowego dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!