Więzy krwi, Garth Nix, Sean Williamshttps://audioteka.com/pl/audiobook/spirit-animals-tom-3-wiezy-krwi
Autorzy: Garth Nix, Sean Williams
Tytuł: Więzy krwi
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Czas trwania: 5 godzin 52 minuty

Meilin oddzieliła się od grupy znajomych i wyruszyła w rodzinne strony, by pomóc ojcu i ludziom, których nęka wojna. Dziewczyna nadal nie może się dogadać ze swoją pandą, choć powoli zaczyna widzieć w niej coś więcej poza kupą sadła. Tymczasem Conor, Abeke i Rollan zmagają się z brakiem zaufanie. Po tym, co zrobił Conor, reszta grupy odsunęła się od niego i chłopak cierpi. Nie ma jednak czasu na rozgrzebywanie nowych konfliktów, trzeba poszukać kolejnej Wielkiej Bestii, która pomoże w pokonaniu wroga.

Spirit Animals to cykl książek dla młodzieży z elementami fantastyki, w których głównymi bohaterami są młodzi właściciele potężnych zwierzoduchów. Każdy tom napisał inny autor, wszyscy jednak opowiadali historie osadzone w świecie Erdas. Autorem pierwszego tomu jest Brandon Mull, drugi tom napisała Maggie Stiefvater, a autorami trzeciego są Garth Nix i Sean Williams. Powieści doczekały się również wydania audiobookego, a lektorem dla wszystkich części jest Andrzej Hausner. Lektor w bardzo dobry sposób przekazuje tekst, modulując głos i interpretując dialogi tak, by nadać im emocje, ale też nie przesadza w tym, co robi.

W tym tomie jak i w poprzednich głównym wątkiem jest poszukiwanie kamieni należących do Wielkich Bestii, które mają pomóc w walce z wrogiem. Jak zawsze podróż będzie pełna niespodzianek. Kolejny raz dzieci przejdą próbę współpracy i zaufania, które nadal nie zostało umocnione. Każdy z bohaterów to inny charakter, co jest ogromnym plusem, bo nie można nigdy założyć, co się stanie i jak zareaguje na pewne działania reszta towarzyszy.

W tej części akcja dzieje się dwutorowo. Po pierwsze obserwujemy Meilin, która odłączyła się od grupy i postanowiła wrócić do ojca, by mu pomóc. Dziewczyna miała dość czekania na ruch Zielonych Płaszczy, zamiast szukać kamieni, chciała walczyć. Po drugie mamy resztę drużyny, która udaje się do Wielkiej Bestii. Czytamy o ich podróży i przygodach, które przeżywają. Bardzo ciekawie wypada ich pojawienie się w mieście. Lepiej poznajemy bohaterów, którzy odkrywają przed nami nowe cechy i umiejętności.

Potem akcja jest dość schematyczna. Bohaterowie muszą znaleźć Wielką Bestię, a nim poproszą ją o kamień, przyjdzie im walczyć. W międzyczasie będzie też okazja do sprawdzenia relacji ze zwierzoduchami. Każde z dzieci ma inne problemy wynikające z więzi, którą zawiązały ze zwierzoduchami. Dobrze, że autorzy pamiętali o tym, by nie robić z młodych bohaterów specjalistów w tresurze bestii, bowiem dla postaci jest to nowa sytuacja i przez to wypada dość naturalnie.

Spirit Animals to ciekawa seria młodzieżowa, chociaż tak naprawdę może spodoba się też starszym czytelnikom. Trudno odgadnąć, że bohaterowie książek są bardzo młodzi i że każdy tom napisany jest przez innego autora. To spójna opowieść, którą pochłania się z zainteresowaniem. Warto rozejrzeć się za nią w wersji audiobookowej. Nagrania nie są długie, a lektor przedstawia tekst z dużym zaangażowaniem, sprawiając, że słuchanie jest przyjemnością.
 
Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:


8 komentarzy:

 1. Niby to wszystko brzmi tak... tak dobrze, ale mimo wszystko nie sądzę, żebym się w tej serii odnalazła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę kiedyś spróbować z tą serią :) Ciekawi mnie sam zamysł pisania jej przez różnych autorów :)
  Ale do audiobooków się już nigdy nie przekonam, za wolne są dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, wydaje mi się, że jestem ciut za stara na to :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie, muszę sama spróbować! A co do audiobooków nigdy nie próbowałam ale chyba się skuszę. :)

  Pozdrawiam,
  lunafisher.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam nigdy o tej serii, a szkoda, bo wydaje się mega interesująca, pozdrawiam

  ucztadladuszy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam serii, choć przyznam, ze czytam książki dla dzieci więc i tymi dla młodzieży nie pogardzę. Muszą mieć jednak "to coś" :) Audiobooka słuchałam jednego - "Małego Księcia" i ten akurat mi się spodobał :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem zaskoczona, że jest to seria, ale każda część z pod pióra innego autora <3 Już sam ten fakt mnie przekonuje, żeby spróbować ;)

  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!