Psierociniec, Agata Widzowska


Autor: Agata Widzowska
Tytuł: Psierociniec
Wydawnictwo: Wilga

Remik to pies w typie jamnika. Nie jest jednak zwykłym czworonogiem, potrafi rymować. Ten psi poeta trafia do Psierocińca i poznaje inne psy. Nie wszystkie są dla niego miłe, wyśmiewają jego talent. Tylko jeden zostaje przyjacielem Remika. Gdy okazuje się, że Remik tworzy poezję, która się sprawdza, wszyscy zaczynają na niego inaczej patrzeć.

Psierociniec Agaty Widzowskiej to pierwszy tom serii pod tym samym tytułem. Książki opowiadają o psach, które w różny sposób trafiają do schroniska. Części można czytać osobno, oba obecnie wydane tomy łączy postać Remika. W tej części jest on głównym bohaterem opowieści, w drugiej tylko postacią poboczną.

Remik to pies niezwykły. Jest poetą i to nie byle jakim! Jego wiersze się sprawdzają, wystarczy, że ułoży dla jakiegoś czworonoga utwór, a ten już albo się zakochuje, albo dostaje nowy dom. Przy okazji Remik jest bardzo zdolny i nie przejmuje się tym, że inne psy go wyśmiewają. Robi swoje i nie patrzy na innych, a nawet najbardziej nieprzyjemnemu koledze życzy dobrze.

To, co chwyta za serce, to dobroć Remika. Mimo że się z niego wyśmiewają, że inne psy wyszydzają jego poezję, on układa dla nich wiersze i życzy im dobrze. To urocze i pokazuje, jak dobrym psem jest Remik. Poza tym dzięki temu możemy zobaczyć, jak traktowana jest „inność” – zarówno Remik, jak i jego przyjaciel nie są psami obronnymi, groźnymi, i inne czworonogi traktują je źle. A jednak mimo tego oba psiaki pozostają radosne i nie zmieniają się, bo innym nie pasuje ich zachowanie.

Psierociniec jest też pięknie zilustrowany. Autorką obrazków jest Małgorzata Pietralik. Rysunki są bardzo różne – czasem zajmują dwie kartki, czasem pojedynczą stronę, a niekiedy wkomponowane są w tekst. Wszystkie są piękne, kolorowe i uzupełniają historię opisaną w książce. Oryginalnie wyglądają też wiersze Remika, które wydrukowano kursywą.

Oba tomy Psierocińca to ciekawe opowieści ze zwierzętami w roli głównej. Pokazują, jak różnorodne są psy i jakie mają charaktery. Jeśli wasze dzieci uwielbiają czworonogi, powinniście poszukać dla nich tej serii.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.


2 komentarze:

  1. Mądre przesłanie zawarte jest w tych książkach. Należy robić swoje - mimo, że inni tego nie rozumieją, bądź nie akceptują. Ale przy tym nie należy nikomu źle życzyć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzialność za zwierzęta to jest to, czego powinniśmy uczyć od najmłodszych lat. Dobrze, że te książki pokazują, jak bardzo różny jest ten świat naszych czworonogów. :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!