Zadziwiające życie, Misha Maynerick Blaise


Autor: Misha Maynerick Blaise
Tytuł: Zadziwiające życie
Pełny tytuł: Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?
Tytuł oryginalny: The Phenomenal Life. The Amazing Ways We Are Connected with Our Universe
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 144

Czy człowiek jest tworem, który odciął się od wszystkiego innego? Nie! Każdy z nas w jakimś stopniu powiązany jest ze zwierzętami, przyrodą i kosmosem. Jak? To proste – składamy się z podobnych do powietrza składników, a nasze DNA można porównać z innymi zwierzętami i znaleźć elementy zbieżne. O tym między innymi mówi książka Zadziwiające życie Mishy Maynerick Blaise.

W książce znajdziemy krótkie informacje na temat tego, że człowiek w pewnym stopniu jest zbudowany jak wszechświat. Pokazano to na przykładzie konkretnych minerałów, pierwiastków i zależności, które występują w przyrodzie. Na przykład węgiel, który jest w naszym ciele, mógł kiedyś być cząstką diamentu lub dinozaura. Dzięki obrazowym porównaniom dowiadujemy się, że budowa naszego organizmu, gdy rozłoży się ją na części pierwsze, jest zbieżna z tym, co można znaleźć we wszechświecie, na przykład w kościach innych zwierząt, w powietrzu czy wodzie.

Z jednej strony wiadomości z książki mogą być trudne dla dzieci, z drugiej jednak opisano je prosto i obrazowo, bez zbędnych zawiłości. Oprócz biologicznych ciekawostek są też kulturowe, i nie tylko, odniesienia – na przykład do mitologii. To cenna dawka wiedzy, która może zaintrygować najmłodszych czytelników.

Najmocniejszym punktem książki są ilustracje. Rysunki są kolorowe, niesamowicie nasycone barwami i naprawdę piękne. Szata graficzna książki jest spójna i atrakcyjna. Obrazki ozdabiają strony, stanowią tła dla tekstu i są przydatne podczas prezentacji konkretnych zjawisk. Dodajmy do tego jeszcze fonty, które współgrają z formą książki, a otrzymamy naprawdę piękną oprawę graficzną dla tego niebanalnego tekstu i tematu.

Zadziwiające życie to pozycja dla dzieci ciekawych świata, które interesują się tym, jak powstał człowiek i nie tylko. Pięknie wydana, ciekawa i dostosowana do wieku czytelników może stanowić bodziec do dalszych poszukiwań i nauki. Zdecydowanie warto poszukać, jeśli macie w domu dziecko, które zadaje masę pytań i jest ciekawe nowości.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont:


5 komentarzy:

 1. Joanna Skrzypek13 kwietnia 2018 12:44

  Czy ta książka nada się dla trzylatka, czy raczej dla starszego dziecka? Moja córka jeszcze nie zadaje dużo pytań, ale bardzo lubi nieszablonowe książeczki o różnych postaciach i stworzeniach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możecie oglądać razem obrazki i rozmawiać o tym, z jakich elementów składa się świat. Jeśli przejrzysz książkę i sama zapoznasz się z jej treścią, zobaczysz, że można z niej korzystać w różnym wieku dziecka. Na pewno się wam spodoba :)

   Usuń
 2. Mamy tą książkę w domu i powiem szczerze nadal mam mieszane uczucia co do niej...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie ciekawa inspiracja pedagogiczna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka powinna trafić w gust czytelniczy mojego syna, chętnie podeślę mu ten tytuł pod rozwagę, jestem przekonana, że się skusi. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!