Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy, Justyna Styszyńska


Autor: Justyna Styszyńska
Tytuł: Góry
Pełny tytuł: Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy
Wydawnictwo: Widnokrąg

Jakie zwierzęta mieszkają w górach? Czym jest pomurnik? Jakie zwierzątko nazywano kiedyś misomyszą? Czym się różni szczyt od przełęczy? Jakby wyglądał niedźwiedź z zębami świstaka? Na te i wiele innych pytań odpowie książka Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy Justyny Styszyńskiej.

W pozycji krótko opisano najważniejsze pojęcia związane z górami. Na początku dowiadujemy się, czym jest szczyt, co to przełęcz, czytamy o dolinie i jeziorach. Ukształtowanie terenu górskiego różni się od tego, co znamy na co dzień, więc w kilku słowach wyjaśniono te terminy. Potem autorka przeszła do opisu zwierząt zamieszkujących ten region. Krótko wspomniano o ich wyglądzie, pożywieniu, które jedzą, i miejscu zamieszkania, a także przyzwyczajeniach i cechach. Książka ma niewiele tekstu, ale jest on ciekawie napisany i można wynieść z niego kilka interesujących informacji.

Większą część książki zajmują ilustracje. Każdy z opisywanych terminów i zwierząt ma własne obrazki, które pokazują ich wygląd. Jednak na tym nie koniec. Pojawiają się też plansze z czymś, co przypomina plamę, a jest tak naprawdę zarysem głowy. Na początku nie wiedziałam, czym jest ta strona przy każdym ze zwierząt, jednak gdy zajrzałam na koniec pozycji, wszystko się wyjaśniło. Tam bowiem znajdziemy naklejki, które można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy właśnie głów – konkretnymi częściami ciała można ozdobić główki i albo stworzyć podobiznę opisywanego zwierzaka, albo pokombinować i wykonać coś zupełnie nowego. To świetna zabawa w tworzenie takiego nowego gatunku. Wśród naklejek są też podobizny zwierząt. Z nich skorzystać można pod koniec pozycji, gdzie znajdziemy rysunki różnych scenerii. Sami możemy tworzyć scenki z górskiego życia.

Pomysł na tę pozycję jest ciekawy. Dostarcza cennych informacji na temat gór i zamieszkujących je zwierząt. Można dowiedzieć się czegoś nowego i przy tym świetnie się bawić. To książka, która na pewno zainteresuje najmłodszych, którzy wraz z rodzicami mogą czytać o górach, a potem bawić się w tworzenie własnych zwierzątek i scenek. Ciekawa, oryginalna i bardzo ładnie wydana pozycja.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Widnokrąg:


5 komentarzy:

 1. Beata Skrzypczak11 kwietnia 2018 10:14

  Bardzo lubimy z córką pozycje, które mają przepiękne ilustracje. W naszym przypadku mniejsza ilość teksu to plus, ponieważ zmusza mnie do improwizowania, opowiadania, wymyślania pytań, co jest przy naszej nauce mowy wskazane. Dziękuję za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie zamieściłam więcej zdjęć np środka, bo pozycja wydaje się być bardzo zachęcająca.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie! :) Pierwszy akapit recenzji szczególnie wzbudził moje zainteresowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogólnie nie sięgam po tego typu książki, lecz lubię chodzić po górach i myślę, że gdyby wpadła w moje ręce, to z pewnością bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie czytam tego typu książek, ale góry bardzo lubię :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!