Kuba niedźwiedź, Renata Kijowska


Autor: Renata Kijowska
Tytuł: Kuba niedźwiedź
Pełny tytuł: Kuba niedźwiedź. Historie z gawry
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 160

Kuba jest małym niedźwiedziem i wraz z mamą i młodszym bratem żyje w lesie, niedaleko siedlisk ludzi. Kuba szuka nowych przygód, a gdy do grona jego przyjaciół dołącza lis Staszek i wiewiórka Wióra, zaczyna się prawdziwa zabawa. Paczka wpada na pomysł poznania smaku ludzkiego jedzenia, więc wybiera się na łowy do śmietnika. Niedźwiedzia mama nie jest szczęśliwa z tego powodu…

Kuba niedźwiedź Renaty Kijowskiej to opowieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Autorka napisała powieść dla dzieci, przywołując historię niedźwiedzicy Magdy i jej dzieci, która kilka lat temu wywołała wielkie poruszenie wśród społeczeństwa.

Treść książki skupia się na Kubie, który jest jej głównym bohaterem. To mały, ciekawy świata niedźwiadek, któremu zdarza się nie słuchać się mamy. Jest odważny, chociaż czasem nie myśli o konsekwencjach. Daje się namówić przyjaciołom na wiele przygód, niestety nie zawsze bezpiecznych.

Autorka pokazała niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać niedźwiedzia. Mimo że to groźne, duże zwierzęta, to i na nich czekają kłopoty w lesie i nie tylko. Podchodzenie do ludzkich siedzib sprawia, że niedźwiedzie, nawet te małe, traktuje się jako zagrożenie. By bronić się przed ewentualnymi skutkami ich zabaw, należy się zabezpieczyć przed ich zbliżaniem się do ludzkich siedzib. Dla niedźwiedzi to też trudna sytuacja, bo jedzenie człowieka ich pociąga, ciekawi, ale też uzależnia i sprawia, że przestają być samodzielne, korzystają z tego, co pozostawili po sobie ludzie.

Treść książki podzielić można na dwie części. Wymiennie opisywane są historia Kuby, wymyślona przez autorkę, oraz prawdziwe wydarzenia sprzed lat dotyczące Magdy. Renata Kijowska w rozdziałach niedotyczących Kuby opisuje życie niedźwiedzi i opowiadana o zwierzętach, które posłużyły jej za inspirację do napisania powieści. Dzięki temu można dowiedzieć się czegoś dodatkowego o życiu dzikich istot. To ciekawy zabieg, który czasem rozbija główny wątek i może sprawiać, że dzieci będą zniecierpliwione, ale mimo wszystko jest interesujący.

Tekst książki uzupełniają ilustracje Anny Łazowskiej. Pięknie komponują się z treścią, są kolorowe, szczegółowe i naprawdę urocze. Na dodatek jest ich bardzo dużo, co spodoba się młodszym czytelnikom. Plusem książki jest w ogóle cała oprawa graficzna. Piękne szlaczki na każdej ze stron i śliczny font tytułów rozdziałów dopełniają całości i sprawiają, że pozycja jest atrakcyjna zarówno pod względem treści, jak i wydania.

Trzeba przyznać, że obie przytoczone historie – Kuby i Magdy – są dość smutne. Czasem miałam wrażenie, że to nie jest opowieść dla dzieci, bo wiele w niej goryczy, bólu, niesprawiedliwości. Mimo wszystko książka jest wciągająca i pełna przygód, co spodoba się małym czytelnikom. Jeśli wasze dzieci lubią opowieści o zwierzętach, polecam. Oprócz zabawy jest też wiele informacji, które mogą zainteresować dzieciaki.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak emotikon.
 

4 komentarze:

 1. RaczEj to dla szieci Książka ale polecam ją siostrze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje córki pewnie już za duże są na tą książeczkę, ale będę o niej pamiętać w czasie rozmów z przyjaciółmi, którzy mają jeszcze mniejsze dzieciaczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie polecę ją mojej cioci dla mojej chrześnicy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat w rodzinie mam ostatnio dużo dzieci, więc na pewno któremuś kupię tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!