Historie spod podłogi, Justyna Bednarek


Autor: Justyna Bednarek
Tytuł: Historie spod podłogi
Pełny tytuł: Historie spod podłogi. Dom. Wyprawa. Serce
Wydawnictwo: Egmont

Seria Czytam sobie jest dość znana polskim czytelnikom, szczególnie tym młodszym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą. Książeczki w niej wydawane podzielone są na trzy poziomy w zależności od umiejętności dzieci. Pierwszy to pojedyncze zdania, drugi to nieco bardziej rozbudowany tekst z elementami dialogu, a trzeci to historie około 2500 słów. W tej serii właśnie wyszły trzy książki Justyny Bednarek – Historie spod podłogi. Każda książka ma inny poziom, ale łączą je bohaterowie, przez co nauka czytania może być nie tylko rozwijaniem umiejętności, lecz także przygodą, którą przeżywa się z Kudełkiem i Grubelkiem. 

W każdej z książek obserwujemy przyjaciół, którzy mieszkają pod podłogą. To drobinki kurzu, które mają swoje własne mieszkanko z telewizorem i kuchnią. Jednak nie siedzą cały czas w zaciszu własnych czterech ścian. To ciekawskie istotki, które wychodzą na powierzchnię i mają masę przygód. 

Świetnym pomysłem było stworzenie historii, którą łączą bohaterowie, a którą można poznawać wraz z rozwojem umiejętności czytania. To na pewno dodatkowa frajda dla dzieci, które widzą, że ich nauka pozwala im nie tylko na sięgnięcie po coraz bardziej rozbudowane teksty, lecz także na to, że mogą wrócić do znanych sobie postaci.

Zaletą książek jest także wydanie. Piękne ilustracje Marcina Minora na pewno są ogromną atrakcją dla dzieci. To jednak nie wszystko – każdy tom jest dostosowany do czytelnika. Są wyrazy przeliterowane i sylabizowane, a także słowniczek trudnych słów na końcu. Każda pozycja ma też wklejkę z naklejkami, które związane są z przedstawioną w tomie historią.

Seria Czytam sobie jest jedną z moich ulubionych serii dla dzieci. Uważam, że historie w niej wydawane są ciekawe, mają piękne ilustracje i uczą czegoś nowego. Różnorodność tematyki pozwala na poznanie nowych dziedzin, osób lub po prostu dobrą zabawę. Historie spod podłogi to kolejne z interesujących wydań, ponieważ opowieść o przyjaciołach jest kontynuowana na każdym z poziomów, co moim zdaniem jest naprawdę doskonałym pomysłem. Jeśli wasze dzieci uczą się czytania, koniecznie dajcie im tę serię, a jeżeli chcecie, by zobaczyły swoje postępy, podsuńcie im właśnie te książki autorstwa Justyny Bednarek.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont:


7 komentarzy:

 1. Podłapuję jako pomysł na książkowe prezenty dla młodych czytelników w rodzinie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę miała na uwadze te książki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że książki powstały według jednej z ważniejszych pedagogicznych zasad, czyli od prostego do trudnego - oczywiście w odpowiednim wieku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie podsunę moim córkom :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Egmont ma bardzo fajne książki :) Seria Czytam sobie jest świetnie skonstruowana, w sam raz do rozbudzenia czytelniczego zapału wśród młodych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny pomysł z tymi różnymi poziomami. Można dopasować go do dziecka i z czasem przechodzić na kolejne poziomy. Super!

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdy mój chrześniak nauczy się już czytać, chociaż troszkę, to chętnie mu takie sprezentuję :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!